רשמים מליקוי החמה 29 למרץ 2006 – גרמה, קפדוקיה
הליקוי המלא כפי שצולם בעדשה 230 מ"מ עם מכפיל ובסרט ולויה 50
"והיה ביום ההוא נאם אדני ה' והבאתי השמש בצהריים והחשכתי לארץ ביום אור"
( עמוס ח, 9).

הציטוט מתייחס כנראה לליקוי המלא של ה-15 ביוני 763 לפנה"ס. ליקוי 39.72 במחזור סארוס 44.


ליקוי חמה מלא הוא חזיון הטבע המרשים ביותר שראיתי מעודי (אחרי אשתי...). משחק מחבואים שמימי שגורם לעלטה באמצע היום. קראתי תיאורים של אנשים שצפו בליקויים קודמים וכן ראיתי תמונות מרהיבות, אך המראה האמיתי גרם לי להתרגש עד דמעות. את הליקוי ראינו מגבעה מעל הכפר הקפדוקי המקסים גרמה השוכן בלב נופי חרוטי הטוף המדהימים. למקום נאספו תיירים וכן מקומיים וביניהם תלמידי בתי ספר. השמש הלכה והוסתרה ע"י הירח, אך עדיין אורה היה מסנוור וניתן היה להביט בה רק דרך משקפייים מיוחדות. ככל שהדקות נקפו עוצמת האור ירדה והאור נעשה מוזר במקצת. כמו כן התחיל להיות ממש קר. אני עליתי רק עם חולצה קצרה וממש התחלתי לרעוד מקור. אבל כל זה היה רק הכנה לקראת השיא הבלתי צפוי. הירח הגיע לנקודה במרחב בה בדיוק הוא הסתיר את כל גלגל החמה ובבת אחת, הוחשכו השמיים. בבתי הכפרים מסביב הודלקו אורות ובשמיים נראו להבות המבערים של שני כדורים פורחים ששייטו להם במרום כדי לצפות בליקוי מגובה רב.
צופים על הליקוי מעל הכפר גרמה. צילם: שאול לוי
שולי השמיים נצבעו באור ארגמן האופייני לשקיעה. המעבר בין האור לחושך היה פתאומי. ברגע הראשון לא יכולתי אפילו לצלם ורק הבטתי אל השמש שלשונות אור של העטרה נשתלהבו ממנה. אנשים בקהל צעקו מתוך התלהבות. היונים החלו לעוף סחור סחור בבהלה ולא נרגעו גם לאחר תום הליקוי. לאחר מכן כיוונתי את העדשה שהונחה על גבי חצובה וצלמתי את השמש מספר פעמים. השמש הייתה די גבוה בשמיים כך שהצילום לא היה פשוט. השמש המשיכה בדרכה והנה לאחר 3 דקות היא הגיחה מעברו השני של הירח ושוב חזר האור המסנוור שלה ואור היום שב לנצח את העלטה. על אף משך הזמן הקצר התחושה היא שהליקוי נמשך הרבה יותר זמן, כאילו הזמן עוצר מלכת. דרך אגב, זו תופעה ידועה מליקויים שהתרחשו בעבר שצופים דיווחו שהליקוי נמשך כחצי שעה ואף יותר, על אף שהליקוי הארוך ביותר שיכול להתרחש הוא של כ- 7 דקות. רגעי הקסם האלה חלפו והרגשה התרוממות רוח נסוכה בי, אפילו הספקנים הגדולים נאלצו להודות שהמראה הוא מדהים. ארבע נקודות ראויות לציון בתופעת ליקוי החמה המלא.
השמש במרומי הרקיע בעת הליקוי המלא
1. יכולת המדענים לחזות בדיוק רב כל כך את מועד הליקוי ואת מסלולו היא מדהימה. אפשר רק לדמיין מה חשבו הקדמונים שנתקלו ללא כל התראה מוקדמת בליקוי חמה מלא ואיזה רושם כביר זה הותיר עליהם.
2. אפקט הליקוי הוא לא ליניארי. ההבדל בין ליקוי של 99 אחוז ללקוי מלא הוא עצום. לאחר שהשמש מבצבצת שוב, אף אחד כבר לא טורח להביט אליה על אף שהליקוי הוא כמעט מלא.
3. החשיבות הגדולה של תזמון, להיות במקום הנכון ובזמן הנכון. רצועה צרה שרוחבה כ- 200 ק"מ.
4. מזל. מעבר לכל החישובים וההכנות, צריך להתפלל שהשמיים יהיו ללא עננים,
כך שניתן יהיה לראות את הליקוי ללא הפרעות.
גלרית תמונות מליקוי החמה המלא בקפדוקיה
ליקוי החמה 29 למרץ 2006 במדבר הלובי