מהמדרשה אל רמת ציפורים ונחל לבן וחזרה דרך שביל גמלים
מידע
אורך המסלול: 32 ק"מ
זמן : 4 שעות
דרגת קושי: בינוני
אופי המסלול: הרכיבה היא ברובה על דרכי עפר טובות. כ-3 ק"מ רכיבה בשביל וכן טיפוס רגלי בשביל גמלים אל רמת מטרד.
נקודת יציאה וסיום: מדרשת שדה בוקר.
בטיחות: המסלול עובר בשטח אש ולכן ניתן לטייל באזור רק בסופי שבוע או בחגים.
עונה מומלצת: כל השנה, בקיץ רק אחר הצהרים.
מפות סימון שבילים: 15 ו-16

עניין: המסלול מבצע גיחה קצרה למרחב שממערב לרמת ציפורים. החזרה היא בשביל גמלים יפה המטפס חזרה אל הרמה וממנו תצפית יפה לגבעות כבודה, הר רסיסים ואל נחל לבן.
פירוט המסלול
בעקבות רכיבה עם אדם סלע ועופר דהאן 27.7.03.

נרכב מהמדרשה דרומה על כביש 40 כ-4.5 ק"מ עד הפנייה לדרך העפר הכבושה המובילה אל רמת ציפורים ומחצבת ציפורים. באזור יישוב בדואי לא מוכר בשם בק'ר הכולל פחונים. ממול נזהה את מחצבה (לא פעילה) במורדות המזרחיים של רכס בוקר. לאחר כ-2 ק"מ של רכיבה בדרך העפר נפנה ימינה בדרך עפר מסומנת בשחור (בכניסה שלט של רשות שמורות הטבע). הדרך חוצה את רמת ציפורים בכיוון דרום מזרח. רמת ציפורים מהווה את קו פרשת המים בין נחל הבשור ונחל ציפורים הזורמים לעבר הים התיכון לבין נחל צין הממשיך מזרחה והשייך לאגן הניקוז של ים המלח. מקור שמה של הרמה הוא שמה הערבי אום טיראן כלומר אם הציפורים וגובהה הממוצע כ-500 מטר, והיא נמצאת בין רכס בוקר לבין השיפולים הצפוניים של רמת עבדת.
נרכב לאורך דרך העפר הטובה התחילה לרדת לאורך נחל ציפורים. נחלוף על פני הפנייה לדרך העפר העולה אל הר בוקר (ראה מסלול באתר). לאחר סה"כ 10 ק"מ מהכביש נגיע אל המפגש עם דרך העפר המסומנת בכחול והמפגש עם נחל לבן הוא ואדי אל אביאד. נחל לבן ממשיך מכאן בכיוון כללי צפון מערב ועובר מדרום לשבטה. ממפגש הדרכים תצפית טובה אל רמת מטרד וניתן להבחין בבסיס רמון ובשתי דרכי עפר הגולשות מהרמה למטה. את הרמה תוחם קו מצוק בדומה למצוק הצינים. מדרום לנו נמשך הרכס של הר רסיסים ובמערב הר רות, הר ספון והר רביב. ממש מאחורינו השיפולים הדרומיים של רכס בוקר.
מגמת פנינו היא בחזרה לרמת מטרד דרך שביל שעובר באוכף שניתן להבחין בו כאשר נעקוב אחר קו המצוק. נרכב דרומה בדרך עפר ונחלוף על פני מספר גלי אבנים. לאחר 3 ק"מ "נמשוך" בשביל לכיוון המעלה. השביל מטפס במתינות וחוצה מספר אפיקים קטנים ואחר נכנס לואדיון ומתחיל לטפס לכיוון האוכף ואנו נעבור להליכה. השביל הוא די ברור ואין בעיה לעקוב אחריו. בחלקו התחתון ניתן להבחין באבנים שסוקלו כדי לבנות את השביל ובעבר יש להניח זה היה נק'ב גמלים פעיל שאורחות גמלים פסעו בין אבניו, היום השימוש בו הוא מצומצם. סביר להניח שזהו רק אחד ממספר נק'בים שירדו מרמת מטרד מערבה ובעתיד אני מקווה שנגלה אותם. הקטע האחרון של השביל הוא מדרון תלול של חוואר אפור. מראש המעלה תצפית יפה מערבה אל האזור כל האזור שמדרום לשבטה. מזרחה הנוף הוא מתון ואופייני לרמת עבדת. השביל יורד ומתחבר לדרך העפר הטובה בנחל ציפורים. מכאן אין בעיה להמשיך לחצות שוב את רמת ציפורים ולהתחבר חזרה לדרך העפר שמחברת את המחצבה עם כביש 40. יש מספר דרכי עפר ושפע אפשרויות ורק צריך לשמור על הכיוון הכללי.