טיול לילי להר ערקוב וקציר שעורים בבקעת ציפורים

קציר שעורים בבקעת ציפורים , יוני 2010
עניין

רכיבה לילית מסביב להר ערקוב שממערב לעבדת וקטיף שעורים עם הבדואים בבקעת ציפורים. הקטיף עדיין מתבצע בשיטות המסורתיות – תלישת השיבולים בידיים.

מידע

אורך המסלול 14 ק"מ

זמן: 2.5 שעות

דרגת קושי :בינוני

נקודת יציאה וסיום: תחנת דלק עבדת.

מפות: מפה של שביל נט  לשבילי אופניים ברמת נגב.

עונה מומלצת: עונת הקציר- תקופת חג שבועות .

הערה: המסלול הוא לאורך דרכי עפר  שחלקן מלא בחריצים שנפערו מהשיטפונות האחרונים. לכן יש לרכוב בזהירות לכל אורך המסלול. חייבים  פנס חזק ואמין  לכל אורך הרכיבה ובייחוד בלילות חשוכים ללא ירח.

ציור סלע בהר ערקוב
תיאור המסלול (3.6.2010):
הר ערקוב הוא הר שולחן ממערב לעבדת. באזור שרידים רבים של מתקני חקלאות קדומה הכוללים טראסות, בורות מים, טומולי  וגדרות אבנים. כמו כן , באזור ציורי סלע רבים  על משטחי הפטינה הכהים. באזור מספר מסלולי רכיבה כולל סינגלים המבוססים על נק'בים קדומים.  נכון ליוני 2010 השבילים טרם  סומנו. הסינגלים הם טכניים ולכן פחות מתאימים לרכיבת לילה.   יוצאים מהמתחם של תחנת הדלק עבדת שעבר לאחרונה שיפוץ מקיף וממשיכים כ-200 מטר דרומה עם כביש 40 ופונים ימינה לדרך עפר המסומנת בשחור. הדרך יורדת לכיוון נחל צין וממש לפני חציית הנחל היא פונה ימינה ויורדת לבורות רמליה שבדופן הקיר המערבי של הואדי. מיד לאחר הבורות, מטפסים למעלה רגלית בדרך עפר תלולה.

מכאן ההמשך הוא בדרך עפר בנחל רתמים שבו הטראסות מעובדות והבדואים מגדלים בהן שעורה. בלילה, קל לאבד מידי פעם את הדרך שעוברת מצד אחד של הואדי לצידו השני. ממשיכים עם הדרך עד שהיא פונה ימינה ומטפסת לאוכף ממערב להר ערקוב. מהאוכף הדרך יורדת וממשיכה דרומה ומתחברת לדרך שיורדת לכיוון נחל עבדת. החלק הראשון לא ברור ובליה חשוך קשה לעקוב אחריה. עם ההתחברות עם נחל עבדת, הדרך מתרחבת ואין בעיה לעקוב אחריה עד חציית נחל צין ומשם ההמשך לתחנת הדלק הוא פשוט.

קטיף השעורים מתבצע בבקעת ציפורים והוא מתבצע בידיים, עבודה סיזיפית ולא פשוטה. גם אצל הבדואים הולך ופוחת הדור ומי שמחזיק את הגחלת הן הנשים  המבוגרות. גרעיני השעורה משמשים כמזון לצאן. בשנים ברוכות גשם השעורה גדלה יפה והמאמץ כנראה עדיין משתלם. בדרך כלל  הקטיף מתחיל מוקדם בבוקר ונמשך עד השעה 10,  לפני שנעשה חם מידי.  השנה,  הקציר התחיל בדיוק בערב חג שבועות – תזמון מדהים. בימי ששי, ניתן לראות גם את הילדים נרתמים לעבודת הקציר.

מפות
הכין: ראובן פליישר
מפת המסלול בעמוד ענן
פרופיל גבהים
מפת המסלול ב-Google Earth