שביעית מהחיים בצום-אל הכושים העבריים בדימונה ורכס אפעה

עניין

הכרת הקהילה המיוחדת של הכושים העבריים בדימונה. רכיבה בשבילים לאורך רכס אפעה שצפון מזרח הנגב שמציע שבילים על אבני צור חדות,  וביקור אצל בדואים משבט אל הוואסי.

אצל הכושים העבריים בדימונה
מידע

תאריך טיול: 12.2.10

 

אורך מסלול: 28 ק"מ

זמן: 5 שעות

דרגת קושי: בינוני. המסלול כולל רכיבה בשבילים  וקטעי הליכה קצרים .

נקודת יציאה וסיום: כפר שלום, קהילת הכושים העבריים בדימונה בקצה המזרחי של העיר.

עונה מומלצת: כל השנה למעט בקיץ

סיור מודרך בכפר שלום: עלות 10 ₪ לאדם.

בכפר חנות למוצרי מזון טבעוניים וכן נקודת מכירה לדברי מאפה מקמח מלא.

מפה: מפת סימון שבילים מס' 11, דרום מדבר יהודה וים המלח.

בן עמי קרטר-אבי קהילת הכושים העבריים
תיאור המסלול

קהילת הכושים העבריים בדימונה ממוקמת בשכונה שנקראת כפר שלום . זוהי קהילה מיוחדת שמאמינה רק בתורה ולא מקבלת את התורה שבעל פה, לכן הם אינם מוכרים כמובן כיהודים. הם הגיעו לארץ לפני כארבעים שנים בעקבות מנהיגם בן עמי קרטר שהצליח למשוך אחרו קהילת מאמינים בתחילה לליבריה ואחר לארץ. כיום הקהילה מונה כ-5000 איש שחיים בדימונה, ערד ומצפה רמון.  הם הרחיבו את שנת השמיטה גם לאדם ולכן הם צמים מכניסת השבת יעד צאתה (השתייה מותרת), הם אינם מעשנים ולא שותים אלכוהול והם מקפידים על תזונה טבעונית. החיים בקבילה הם מעין חיי קומונה,  כמו בקיבוצים לפני עניין ההפרטה.  בסיור במקום אפשר  להתרשם מהלבביות של האנשים וממאור העיניים שבו הם מקבלים אורחים.

רוכבים על משטחי הצור ברכס אפעה
מכפר שלום נחזור לרחוב הראשי של דימונה ונמשיך מזרחה. הכביש יורד למזבלה של דימונה. נמשיך בדרך עפר לכיוון דרום מזרח. הדרך מטפסת מעלה במקביל לקו המתח הגבוה לאזור של נ.ג 584.  מכאן תצפית לכיוון מפער המים של נחל ממשית ומישור ימין. מכאן ההמשך הוא בחלקו על דרך ועפר וחלקו על שבילים כאשר המטרה היא להתקדם לאורך קו הרכס מבלי לאבד גובה. מצפון לנ.ג 584 חולפים על פני פחונים שבהם מתגוררים בדואים משבט אל הוואסי.
מירעולים ברכס אפעה

רכס אפעה הוא המשך של רכס חתירה ואחד מהקמרים הבונים את צפון הנגב. כיוונם של כל הקמרים הוא צפון מזרח-דרום מערב והם קמרים אסימטריים שצידם הצפון מערבי מתון לעומת הצד הדרום מזרחי. כלל שנתקדם צפונה רכס נעשה גבוה יותר והמורדות תלולים יותר. השבילים עוברים בחלקם על אבני צור חדות והרכיבה הופכת לטכנית יותר.  

אל מול רכס הר דיה

השביל ממשיך ומטפס על הר שרף  (נ.ג. 595) הנקודה הגבוהה ברכס אפעה שממנו תצפית יפה  לכיוון מפעלי תשלובת ערד ואל הרכס של הר דיה בכיוון השני שבחלקו התחתון  בולטות שכבות כהות של צור.  אנחנו המשכנו על שביל לכיוון נ.ג   556 שהוא מעין הר שולחן , ומשם התחלנו בירידה לכיוון נחל דימונה. יש מערכת שלמה של סינגלים רכיבים שיורדים לקער שבו עובר נחל דימונה. האזור חשוף מצומח והשבילים הובילו אותנו לדרך העפר שיורדת דרך נ.ג. 525. זוהי ירידה שאורכה כשלושה ק"מ  שמובילה לדרך העפר המסומנת באדום שעוברת בנחל דימונה. דרך זו מטפסת בחזרה אל המזבלה שעברנו בתחילת המסלול ומשם הדרך לנקודת ההתחלה קצרה.

תמונות