ממיתר להר עמשא- "יש במקום אווירה של מפגש"

מני על רקע מאגר יתיר
עניין

רכיבה בסינגל ארוך, טיפוס תלול בהר חירן, רחצה במאגר מים מדהים באמצע הקיץ, וביקור בהר עמשא הגבוה בהרי דרום חברון שבו הרוח דומיננטית – תרתי משמע.

פצוע קל
מידע

מידע: 

הוביל: מני חיון 16.7.10

אורך המסלול: 36 ק"מ עם מסיימים במאגר יתיר ו-57 ק"מ אם מסיימים במיתר.

דרגת קושי:  בינוני +. המסלול כולל עליות ארוכות

נקודת יציאה: תחנת הדלק בכניסה למיתר.

נקודת סיום: תחנת הדלק בכניסה למיתר או מאגר יתיר.

זמן: 7 שעות למסלול המעגלי ו-6 שעות עד המאגר ויש לדאוג לאיסוף משם.

עונה מומלצת: אביב וקיץ .

תיאום ביקור בהר עמשא: דודו בן שבת

טל: 08-9555770

נייד: 052-6070444

דוא"ל: shemrivers@gmail.com

דרך המור הלבונה והנחושת לנחל חמר דרך מעלה דרגות ודרך אדום
ייעור במדבר ובשוליו- הקונספט של יער יתיר
אילן על הסינגל בדרך להר חירן
תיאור המסלול
מתחנת הדלק מתחיל סינגל צר שעובר בתוואי נוח ומטפס לחורשות הנטועות  שמצפון מזרח למיתר. השביל הוכשר ע"י קבוצת הרוכבים של מיתר והוא עובר מדרום לציר המערכת של גדר ההפרדה שמציינת את הקו הירוק. השביל מתחבר לדרך עפר שיורדת לכיוון נחל אשתמוע ומשם ממשיכים שוב בסינגל צר מעל הגדה הדרומית של הואדי כ-800 מטר עד לתחילת העלייה התלולה להר חירן. זוהי עלייה קשה ולאחריה הדרך ממשיכה לטפס במתינות.
חורבת ענים
מהר חירן תצפית יפה אל דרום הר חברון אל הכפרים יטה וסמוע. במזרח ניתן לזהות את הר עמשא שהוא הנקודה הגבוהה ביותר בכל האזור.  הדרך ממשיכה ונכנסת לתוך יער יתיר.  יער יתיר הוא היער הנטוע הגדול בארץ  והוא ממוקם באזור גבוה יחסית (בין 400 ל-850 מטרים מעל גובה פני הים), באזור ספר מדברי, בו ממוצע הגשמים הרב שנתי עומד על כ-250-275 מ"מ, והלחות נמוכה. הקרקע באזור מורכבת מסלעי גיר קשים, וסלעי קירטון רכים. הדרך עוברת מתחת לחורבת יתיר שבה שרידים של כנסייה ביזנטית מהמאה ה-7 לספירה. לפני ההתחברות לכביש יש ברז מי שתייה. ממשיכים עם הכביש ופונים בצומת לכיוון ליבנה ושני. לפני הכניסה לשני, מצד שמאל נמצאת חורבת ענים שבה בית כנסת מתקופת בית שני וכן מערות מגורים רבות. על פי החפירות הארכיאולוגיות היישוב היהודי התקיים עד המאה ה-8 לספירה. במקום גם מספר מתקנים חקלאיים ומספר בורות מים.
על רקע מימיו הכחולים של מאגר יתיר

לאחר חורבת ענים נמשיך הלאה עם הכביש עד לפנייה לדרך העפר הכבושה המוליכה לכיוון מאגר יתיר שנבנה כדי לספק מי השקייה למטעים ולכרמים באזור. זהו מאגר מים שמימיו כחולים וביום חם, אי אפשר שלא לשחות בו.  הכניסה אליו היא דרך פתח בגדר בצד הצפוני. ניתן לרדת לאורך סולם מתכת שמונח על יריעות הפלסטיק השחורות שאוטמות את הקרקע. השחייה במים הקרירים והנקיים היא נהדרת.  

ממאגר יתיר הדרך מתחברת לכביש שעובר בסמוך למטעי דובדבנים וכרמים ומגיע להר עמשא. הר עמשא עלה כהיאחזות נח"ל ב-1983 במסגרת מאמץ התיישבותי בדרום הר חברון וספר המדבר, כדי לנסות וליצור רצף של ישובים יהודים שיתחום את הר חברון.
דודו בן שבת - הר עמשא יולי 2010
הישוב ממוקם בגובה של 840 מטר מעל פני הים בשיא טופוגרפי שממנו כלפי דרום ומזרח נפרשת בקעת ערד.  הישוב אוזרח ב-1990 והוקם בו קיבוץ של התק"ם. כיום הישוב מונה רק 12 משפחות. דיברנו עם דודו בן שבת שסיפר לנו על המוטיבציה לחיות במקום זה ועל החלומות להרחבת היישוב. לדבריו יש במקום אווירה של מפגש, תרבותי, אנושי וגיאוגרפי. ערבים ובדואים שוכני מערות מצד אחד, ומתיישבים דתיים מצד שני, מפגש של צמחייה מדברית עם צמחייה ים תיכונית. כמו כן, במקום בתי כנסת ויישובים יהודים מתקופת בית שני והתלמוד. כל אלו הופכים את המקום למיוחד.
בדרך

היישוב  ממוקם במקום אידיאלי לניצול אנרגית רוח (ממוצע שנתי של 7.5 מטר לשנייה). דודו חולם להקים במקום מרכז מחקר לאנרגית רוח שימשוך חוקרים להתגורר במקום. בסמוך ליישוב נמצאת טורבינת רוח ניסיונית של חברת קוריוליס, אולי הסנונית הראשונה בהגשמת החלום. דודו גם מיצר מיץ ענבים אורגני ומסייע גם לתושבים הערבים לעבור לחקלאות עם כמות מופחת של ריסוסים.

לזכר הוריה ומיכאל-יער יתיר

שביל ישראל עובר בסמוך ליישוב ויורד במעלה דרגות לכפר דירג'את. זהו מעלה רומי עתיק שחבר את הערבה עם ירושלים דרך מעלה עקרבים וממשית  ומסלול נהדר לרכיבה. הדרך המהירה בחזרה למיתר היא מצפון לציר המערכת בכביש חדש שעובר בסמוך לשמעה ומגיע למעבר הגבול במיתר. למעשה הקו הירוק קם לתחייה בדמות גדר המערכת החדשה.