אל הצ'רקסים בריחניה- "אנחנו הערבים של היהודים והיהודים של הערבים"

יופי צ'רקסי

 בטיול זה נתוודע אל אחד המיעוטים הקטנים ביותר החיים בארץ ישראל – הצ'רקסים שמונים כ-4000  נפש. הצ'רקסים שמוצאם בהרי הקווקז הגיעו לארץ ב-1875 וחיים כיום שני כפרים ריחניה וכפר קמא. במוזיאון התרבות הצ'רקסית ניתן ללמוד על תרבותם הייחודית וכן לטעום ממטבחם העשיר. מסלולי הרכיבה הם  שביל ישראל העובר בנופים היפים של נחל דישון. לסיום נבקר ביקב רמות נפתלי של איציק כהן ונטעם מיינותיו המדהימים.

בירידה מהר עלמון
מידע

 (6-7 לנובמבר 2009)

מסלול אחר הצהריים יום ששי- לנחל גוש חלב ונחל עלווה

אורך: 14.5 ק"מ

זמן: שלוש שעות

דרגת קושי: בינוני.

נקודת יציאה וסיום: ריחאניה.

עונה מומלצת: כל השנה.

עלות ביקור במוזיאון בריחניה וארוחת ערב , 90 ₪ לאדם.

לתיאום ביקור: שאוקי 050-5203146

החוויה הצ'רקסית- ת.ד 24 ריחניה, מיקוד 13818

www.adiga.co.il

 

 

מסלול שבת – מריחניה רמות נפתלי דרך קרן נפתלי.

 

אורך: 24.5 ק"מ

זמן: 5 שעות

דרגת קושי: בינוני, המסלול כולל קטע טיפוס רגלי .

נקודת יציאה. ריחניה

נקודת סיום: מושב רמות נפתלי .

עונה מומלצת: כל השנה.

 

ניתן לתאם עם איציק כהן  ביקור וטעימות  ביקב רמות נפתלי

הלינה: בשטח בחניון של הקק"ל ביער ע"ש יצחק ולאה רבין. במעלה הכביש לצומת חירם.

בחניון שולחנות  פיקניק וכן מים. יש להקפיד על הניקיון ולהיזהר בהדלקת האש.

מסלול נוסף באזור
למידע נוסף על הצ'רקסים
בית בריחניה
לנחל גוש חלב והחוויה הצ'רקסית בריחניה

מסלול הרכיבה הוא יחסית די פשוט. יורדים מהכפר השליו ריחניה בכביש לכיוון ברעם יראון. לאחר הירידה מגיעים לצומת בה נפנה ימינה . ממשיכים עוד כק"מ עד לחניון שממוקם על שביל ישראל. המגמה שלנו היא לרכוב במעלה נחל דישון על שביל ישראל ולפנות לכיוון נחל גוש חלב. הרכיבה בקטע הראשון היא על דרך עפר בתוך יער נטוע של עצי אורן. בדרך חולפים על פני מספר מעיינות ועוברים בתוך סבך של שיחי פטל. הקטע הראשון בנחל גוש חלב הוא טיפוס תלול בדרך עפר. לאחר העלייה כדאי לרדת לשביל המסומן בירוק והעובר בתוך הנחל. בדרך חולפים על פני שרידים של טחנת קמח הרוסה. ניתן לעקוב אחר השילוט של דרכי האופניים. פנינו מועדות לכיוון מושב כרם בן זמרא. הטיפוס הוא בנחל עלווה שהוא יובל של נחל גוש חלב. השביל עובר ליד עין עלווה השופע מים ולידו מספר עצי צפצפה גבוהים. מכאן מתחילה עלייה ארוכה עד למושב כרם בן זמרא. ההמשך הוא על הכביש בירידה נחמדה לכפר הצ'רקסי ריחניה.

חלוז-הסמבוסק הצ'רקסי
שאוקי חון שהתמסר להקמת המוזיאון להכרת המורשת הצ'רקסית עושה זאת בחן רב והביקור בהחלט מעניין. הצ'רקסים הם עם שמונה כיום 11 מיליון נפש והם חיים בעיקר בקווקז, תורכיה, ירדן וסוריה. בארץ אוכלוסייתם מונה רק 4000 נפש והם חיים בשני כפרים, ריחניה וכפר קמא שהוא הגדול מבין השניים. העם הצ'רקסי שמוצאו מהרי הקווקז, איזור התפר אסיה לאירופה, סבלו משואה ב-1872. הם נכבשו ע"י הצארים הרוסיים שרצחו ש-3 מיליון צ'רקסים. לאחר שואה זו, הם התפזרו באימפריה העותומאנית ובחרו להתאסלם. חלקם הגיעו לארץ ישראל ובחרו להתיישב בגליל. אלו שבחרו בריחניה, עשו זאת משום שנופיו הירוקים של הגליל הזכירו להם את הנופים של הרי הקווקז. שפתם מיוחדת ועתיקה ומשתייכת לשפות ההינדו – אירופאיות.

לד צ'רקסי במדינת ישראל לומד צ'רקסית, עברית, ערבית ואנגלית. במוזיאון ניתן לראות את לבושם המסורתי כן כלים מימיה הראשונים של ריחניה שהייתה מעין כפר חומה קטן. הצ'רקסים כרתו ברית עם תושביו העבריים הראשונים של הגליל והיו השומרים במושבו הראשונות. לאחר הקמת המדינה הם התגייסו לצה"ל ונודעו כקציני צבא מעולים. שמענו מפי שאוקי טענות על קיפוח הצ'רקסים ע"י הממסד, ואכן נראה שבתקציבים קטנים מאד ניתן לטפח את העדה המיוחדת הזו. האווירה בכפר שלווה, והכפר מטופח. אחד המנהגים המיוחדים לצ'רקסים הוא חטיפת הכלה. החתן צריך לחטוף את בחירת ליבו ולהצליח להימלט מרודפיו. בעבר זה העיד על יכולתו כפרש כיום, אולי על כישרונו כנהג....בתרבות הצ'רקסית אין שידוכים והחטיפה נועדה לאפשר לאוהבים לקשור את גורלם זה זה גם אם הוריהם לא בדיוק חשבו כך.

לצ'רקסים בארץ יש קשרים עם הצ'רקסים בקווקאז וכן עם המיעוט  הצ'רקסי בירדן, ששם הגיעו לתפקידי מפתח בממלכה ההאשמית.

מריחניה לרמות נפתלי דרך נחל דישון

מריחניה ממשיכים על הכביש לכיוון המושב עלמה. ומול הכניסה למושב פונים שמאלה לדרך עפר. כאן, אנו טעינו והמשכנו למטה  בדרך עפר שנכנסה לתוך מטעים מגודרים והובילה אותנו לירידה רגלית תלולה מאד מהר עלמון לדרך הפר היורדת לנחל דישון. כדי להימנע מהטעות הזו., יש לפנות מיד ימינה ובדרך העפר ולא לרדת לתוך בוסתן הזיתים ואז ניתן להתחבר בקלות לדרך העפר. הירידה בדרך התלולה עד לנחל דישון יפה. נחל דישון הוא הנחל הגדול במזרח הגליל העליון והוא יוצר ערוץ עמוק ויפה. לאורך הנחל דרך עפר טובה, כך שהנחל הוא אטרקציה לכל רכבי השטח, ובנוסף גם שביל ישראל עובר בו. כך שבשבתות הוא די סואן...

הדרך יורדת בתוך הנחל שהולך ומעמיק עד לחציית הכביש המחבר את עלמה עם רמות נפתלי. משם מתחיל הקטע של נחל דישון תחתון.  לאחר כ- 3 ק"מ בדרך העפר, נפנה ימינה על פי סימון של שביל ישראל. השביל יוצא מהנחל ומטפס בתלילות על צלי ההר. זהו קטע הליכה רגלי, אבל לא ארוך מידי. בסוף העלייה, תצפית יפה לעבר בקעת יחמור והלאה לעמק החולה ולמורדות המערביים של רמת הגולן. השביל יורד לעבר בקעת יחמור ומתחבר לדרך עפר.  בקעת יחמור היא בקעה קטנה  ופורייה  בין הר גרשום להר יחמור  ובה מטעי רימונים. ממשיכים לרוב צפונה כאשר ממול מזהים את האנטנה הגבוהה על קרן נפתלי.

בסמוך למטע רימונים (מאד טעימים...) מתחיל הטיפוס לעבר הכביש. נמשיך לאורך הכביש עוד כק"מ עד לפניית דרך העפר המסומנת בירוק המובילה לקרן נפתלי. מקרן נפתלי, תצפית נהדרת לעמק החולה ואל רמת הגולן. מעל התצפית בראש ההר מצודה חשמונאית ועצי אלה אטלנטית גבוהים. השרידים הארכיאולוגים לא מרשימים במיוחד, אך הנוף יפה.

נחזור לכביש ומשם למושב רמות נפתלי. אנו סיימנו את הטיול בסיור וטעימות יין ביקב רמות נפתלי שהקים איציק כהן.  זהו יקב לתפארת המייצר יינות איכות מענבים הגדלים בבקעת קדש שבין רמות נפתלי למלכיה. בציר 2005 היה איכותי במיוחד.  היקב קיים רק 6 שנים, אך יינותיו זכו כבר בפרסים בתחרויות בינלאומיות. אין כמו לסיים את הטיול בלגימת יין ישראלי נהדר.