לנאות סמדר – לשאול שאלות במדבר

רוכבים אל מול הפראים. צילם: ישראל קיסר
עניין

בטיול זה נבקר בקיבוץ נאות סמדר שבנגב הדרומי שהוקם לפני כ-20 שנים.  חברי הקיבוץ יצרו חיי שיתוף מיוחדים המבוססים על חקר מצבו של האדם באמצעות התבוננות עצמית.  יחד הם הקימו נווה מדבר לתפארת שבו מגדלים  מגוון של מוצרים אורגנים וגולת הכותרת של העשייה היא הקמת המרכז לאומנויות. זהו מבנה מרהיב ביופיו הקורא תגר על כללי האדריכלות המקובלים ובנייתו נמשכה על פני 13 שנים של התנסות משותפת.

מסלולי הרכיבה עוברים בשבילים מדהימים בפינות הנסתרות והפחות מטויילות  של הנגב.

תצפית אל הערבה

יום ראשון: להר שעלב

 (תאריך טיול: 1-2.1.10)

 

 

אורך: 24 ק"מ

זמן: 4 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וקטעי הליכה תלולים עם האופניים על הגב.

נקודת יציאה וסיום: קיבוץ נאות סמדר

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

טלפון לתיאום ביקור בנאות סמדר: 08-6358111

לינה: אנחנו בחרנו בחולות נחל כסוי כמקום לינת שטח. יש להיכנס בדרך העפר המסומנת באדום המתחילה בכביש המחבר את צומת שיזפון עם מעלה שחרות עד לחניון הלילה. יש לשמור על הניקיון ולא לרדת מדרכי העפר המסומנות.

בית האומנויות בנאות סמדר

הסיור המודרך בנאות סמדר שכולל סיור במרכז האומנויות וביקב הוא חוויה מעניינת. המבנה הוא מדהים ביופיו ומחשבה רבה הוקעה בתכנונו ובבנייתו. בקומות התחתונות ממוקמות סדנאות היצירה וחנות מעוצבת להפליא של מוצרי האומנות שמיוצרים בקיבוץ. בקומה העליונה מעין מוזיאון המתעד את השלבים השונים בבניית הבניין משלבי התכנון ועד לשלבים הסופיים. במרכז המבנה מגדל קירור שעדיין לא עובד ומבוסס על הזרמת אוויר חם וקירורו על ידי זרם מים. האוויר הקר מוזרם בתעלות לשאר חלקי הבניין. הבניין כאילו שם ללעג את כללי הבנייה הקונבנציונאליים הן בזוויות המיוחדות לו והן באלמנטים האסטטיים המשולבים בו.  הוא משקף את עקרונות שיתוף הפעולה של הקהילה המיוחדת שחייה בנאות סמדר, קהילה ששואלת ולומדת על מצבו של האדם, ומחפשת תשובות תוך כדי התבוננות עצמית וחחי שיתוף. שאלות שאין עליהן תשובות אך החיפוש אך התשובות הוא מסע מתמשך שאין לו סוף. החברים מחליפים עבודה ובית כל ארבע שנים-כדי שאף אחד לא יגיע אל המנוחה והנחלה, שכן להגיע למנוחה והנחלה פירושו להפסיק את המסע של שאילת השאלות והחיפוש העצמי. כך שלמתבונן מבחוץ הפסטורליה שנשקפת  בכל פינה היא רק מעטה חיצוני שמתחתיו מבעבע רצון לגילוי ולאי מנוחה.  גם הסיור ביקב מהדרומי בארץ מעניין והטעימות מיין קנלי שמש רק מעודדות אותך לשתות עוד.

 

בתוך בית האומנויות בנאות סמדר

מסלול הרכיבה מתרכז באזור שממזרח לקיבוץ נאות סמדר ממערב למצוק ההעתקים שמעל כביש הערבה. זהו אזור כמעט בלתי נגוע בשולי שטחי האימונים של בסיס שיזפון הוא מזמן תצפיות נהדרות אל הרי אדום והערבה במזרח ואל מרחב הנגב מערבה.

 

המסלול מתחיל משער קיבוץ נאות סמדר רוכבים שמאלה בכביש  לכיוון הערבה כק"מ עד לפנייה שמאלה של דרך עפר שמסומנת בכחול .  הדרך עוקפת שטח  מגודר החשוד במיקוש (מצררים). משם לאחר המעקף של השטח המגודר נמשיך מזרחה לאורך קוליס ברור החוצה את בקעת קטורה  וממשיך ומטפס לכיוון נ.ג 395 שממנה תצפית נהדרת אל הערבה והרי אדום. ניתן לראות את דיונות החול בערבה ואת דיונות הסיף האדומות של ואדי רחמה בירדן.
בולבוסים

מכאן מתחיל הקטע המעניין של הטיול הכולל רכיבות ללא שביל מוגדר וקטעי הליכה עם האופניים על הגב.  יורדים צפונה לואדי קטן ומטפסים רגלית שלוחה שמצפון לנ.ג 395. כיוון הואדיות הוא צפון מערב לכיוון נחל יעלון.  בדרך נעבור אזור יפה של בולובוסי גיר. האזור כמעט ולא מתוייר ופה ושם נרכב לאורך "שברי שבילים".  לחלק מבולבוסים צורה כדורית משולמת.

לקראת הירידה משלוחת הר שעלב

יורדים עם הואדי לכיוון צפון מערב ואחר בשביל פראים (חמורי בר) צר ויפה מאד לרכיבה  חותכים לכיוון הואדי הגדול שמדרום להר שעלב. ממשיכים עם הואדי ואחר מטפסים במדרון תלול מאד אך השלוחה הצרה של הר שעלב ואיתה ממשיכים מזרחה עד לתצפית נהדרת אל הערבה ואל מרחבי הנגב. צפונה באופק ניתן לזהות את הפסגה של הר עריף. 

בדרך להר צניפים

מהר שעלב יורדים  שוב רגלית במדרון תלול ומטפסים על השלוחה מצפון להר שעלב שסוגרת על מעין מכתש קטן. מכאן מתחיל סינגל נהדר על הסכין לכיוון מערב עד לגל אבנים גדול שבראשו עמוד עץ.  אנחנו הגענו לגל האבנים ממש עם שקיעה וקרני השמש האחרונות האירו את הערוצים והשלוחות באור זהב והדגישו את קווי המיתאר הטופוגרפי של אזור זה.

מגל האבנים לא ניתן להמשיך מערבה משום שהמדרון מסתיים במצוק, ויש לרדת לכיוון הואדי שמצפון לשלוחה ואחר להמשיך מערבה עד המפגש עם דרך העפר המסומנת בכחול שתחזיר אותנו בחזרה לכיוון נאות סמדר. לא חייבים לחזור לכביש אלא אפשר לחזור בדרך מקבילה שמצפון לכביש שנכנסת לקיבוץ. מומלץ לחזור בלילה למרכז האומניות שהתאורה מדגישה את יופיו של הבניין.

על כרובלת צניפים. צילם: ישראל קיסר
יום שני: מצוקי עובדה לגב צניפים.

אורך המסלול: 41 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: בינוני+. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים על שבילים.

נקודת יציאה וסיום. מגרש החנייה בכניסה לבסיס צוקי עובדה, מזרחית לבקעת עובדה.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

גב צניפים

החלק הראשון של הרכיבה ביציאה מבסיס צוקי עובדה הוא בעייתי משום שהוא עוקף את הבסיס ממערב וכולל דשדוש בתוך שטחי הפודרה העמוקים, עד ההתחברות עם דרך עפר כבושה הממשיכה דרומה. מה שחשוב בקטע זה הוא לא להתייאש ולנסות לרכב בתוך מרבצי האבק- עדיף על הליכה. נמשיך בדרך העפר לכיוון דרום עד ההתחברות עם דרך העפר המסומנת באדום שמגיעה ממעלה עקוף. נמשיך עם דרך עפר זו שזרועה בהדורים כ- 6 ק"מ בנוף של משורי חמאדה כהים. בדרך חולפים על פני הפנייה לנחל גרזי. המישורים חשופים ורק באפיקי הואדיות גדלים עצי שיטה גדולים.

מדרך העפר נפנה בשביל המסומן בירוק הממשיך לכיוון הר צניפים. מכאן מתחיל קטע רכיבה נהדר על שלוחה צרה המכוסה בשברי צור. השביל רכיב לכל אורכו. לאחר כ- 4 ק"מ נפנה שמאלה בשביל המסומן בשחור והיורד לתוך ואדי המתחבר לנחל צניפים. השביל יורד במספר מדרגות נמוכות. נתחבר לדרך עפר המסומנת בכחול המטפסת אל ראש הקניון הקצר בנחל צניפים. ניתן ללכת לשפת המעוק הקצר  ולהביט אל הגב מלמעלה. למזלנו הגב היה מלא מים. נחל צניפים נקר בערבית ואדי אל צונאף ואורכו כ- 32 ק"מ. לגב צניפים ניתן לרדת מידו הצפוני של הנחל. הגב שנקרא בערבית מקאם עין ואהיב, הוא מקור מים כמעט יחידי באזור זה של הנגב לבעלי החיים במרחב ובעבר היה חשוב לבדואים.

מהגב ממשיכה דרך עפר טובה במורד נחל צניפים הפונה לאחר כק"מ צפונה לכיוון שער מניפים. מיד לאחר הפנייה צפונה, ניתן לזהות במצוק קימוטים יפים בסלעי הגיר והצור. קימוטים אלו נקראים צניפות והם העניקו לנחל את שמו. הנחל יוצא בשער יפה את קמר צניפים וממשיך הלאה לכיוון נחל חיון.

משער צניפים נטפס על דרומה בדרך עפר תלולה לכרבולת ולשביל המסומן בירוק הנמשך לאורכה. הקטע הראשון עובר בתוך שמורת טבע לכן יש ללכת עם האופניים. לאחר כ- 2 ק"מ ניתן לרכב בשביל נהדר עד לצומת עם השביל השחור בו כבר רכבנו. מידי פעם כדאי להעיף מבט לאחור אל הקמר השחור הנמשך צפונה ובולט מאד בנוף הבהיר שמסביב.

מצומת השבילים מתחיל קטע רכיבה ללא סימון לאורך שבילים ודרכי עפר במגמה כללית מזרחה כאשר המטרה היא להגיע לתוך אפיקו של נחל גרזי תוף התקדמות מבלי לרדת לערוצים המתחילים לרדת צפונה. הנוף הוא נוף של מישורי צרירים הנמשכים לכל עבר, מזכיר במקצת את מרחבי הבזלת של המדבר הסורי.

פראים ממערב לצוקי עובדה. צילם: ישראל קיסר

 לפני הירידה לנחל גרזי ראינו עדר פראים  שמנה חמישה פרטים, זהו המקום הדרומי ביותר ארץ בו חיים פראים. ירדנו לנחל גרזי בשביל צר ותלול, ממול ניתן בלטו האנטנות הגבוהות של בסיס צוקי עובדה.  בל מקרה ניתן לרדת רגלית לנחל גרזי כמעט בכל מקום.  באפיק נחל גרזי דרך עפר טובה המסומנת בכחול. נמשיך איתה צפונה עד להתחברות עם הדרך העפר המסומנת בירוק המטפסת בעלייה תלולה וחוזרת  לשער הכניסה לבסיס צוקי עובדה.

שער צניפים
מקורות

אנציקלופדיה מפה כרך 6.