אל הר סעד
עניין
"וסעד בחסד כסאו" משלי כ' 28 .

מסלול זה לוקח אותנו אל הר סעד שרומו 801 מ' מעל פני הים. הר סעד הוא אחד מן הפסגות של מבנה גיאולוגי הנקרא שבר סעד-נפחא החוצה את רמת עבדת. מההר תצפיות יפות אל רכסי צפון הנגב. בחזרה נרד בשביל בואדי ללא שם המתחבר אל רמת עבדת.

בתמונה משמאל ניתן לראות את הר נפחא כפי שהוא נראה מהר סעד וכן את הנוף הכללי הטיפוסי לרמת עבדת.
מידע
אזהרה: המסלול עובר בשטח אש פעיל של צה"ל
אורך המסלול: 30 ק"מ
זמן: 5 וחצי שעות
דרגת קושי: בינוני. המסלול ברובו עובר על דרכי עפר אך כולל עלייה תלולה אחת, ירידה רגלית וכן קטע של רכיבה טכנית בואדי.
נקודת יציאה וסיום: 'קפה בר במדבר' בחוות זמורות עבדת של כביש מס' 40 מדרום לעבדת.
מפות: מפות סימון שבילים מס' 15 ו-18.

פרטים לגבי קפה "בר במדבר" השייך לחוות "זמורות עבדת":
טל: 086573306 , פקס: 08-6573183
נייד: 05220101 , 053972239 , 052800200
zmorotavdat@bezeqint.net E-mail:
המקום מציע שירותי אירוח ולינה וכן סיורים לימודיים בחוות הנבטיות.( על פרויקט דרך היין שבמסגרתו הוקמה החווה ראה קישור למטה.)

שבר סעד נפחא בעין הגיאולוג- עופר שמואלי
פירוט המסלול:
בעקבות טיול עם ראובן פליישר ב- 25.10.03
את המפות הכין ראובן פליישר

נצא מחוות זמורות עבדת ונרכב על דרומה על סימון שביל ישראל ונעלה על דרך העפר המסומנת בשחור המובילה לכיוון נחל חווה. בדרך נחלוף על פני בית קברות בדואי. כדאי לשים לב להבדל בין הקברים הישנים שהם גלי אבנים לעומת הקברים החדשים המפוארים יותר הכוללים מצבות שיש. דרך העפר נמשכת במעלה נחל נפחא וחוץ מגלוני דרך – (road corrugation) אותה תופעה מעצבנת של גלים לרוחב הדרך –אין הרבה מה לומר עליה. בשל תנועת הג'יפים הערה בדרך זו הגלונים כאן מפותחים. כדאי לשים שהאבנים הגסות יותר מתרכזות בשיאים (בדומה לגלונים הנוצרים בחול כתוצאה מהרוח). על רגל אחת ניתן לומר שלוני הדרך נוצרים על ידי התזת החול של הגלגל המנתר על התלוליות. הפיזיקאים מכנים תופעה זו בשם אי יציבות- כל דרך עפר חלקה היא לא יציבה וסופה לפתח את הגלונים האלו שנחקרו במספר מקומות בעולם.
לאחר כ-12.6 ק"מ מנקודת תחילת הטיול וכ-2 ק"מ לפני הלשביה נפנה ימינה בדרך שמתחילה לטפס לקמר הר סעד. זהו טיפוס תלול וקשה שקטעים ממנו יש לעלות רגלית. בתחילה נגיע לנ.ג. 801 שבו יש שלדות המשמשות לאימונים של צוערי בבה"ד 1 ואחר נמשיך לאורך קו הרכס עוד ק"מ ונטפס אל פסגת הר סעד שגל אבנים גדול מסמן אותה.
מקור שמו של ההר הוא שמו הערבי של ההר ג'בל או סעד שפירושו הר מקור הברכה. הר סעד נמצא על שבר גיאולוגי החוצה את רמת עבדת בכיוון מזרח-מערב. בשבר זה הגוש הצפוני נע מזרחה ונוצרה שרשרת של קמטים, שהבאים בתור הם הר נפחא שנראה היטב מכאן, הר קמר, הר חמרן, שלוחת קדש ברנע וג'בל הלאל בסיני. פסגות ההרים היו מעין איים כאשר את האזור הציף הים בתקופת הסנון. מראש ההר תצפית יפה לרכסי חתירה וניתן לזהות את פרסת הדרוך. במערב בולט הקמר של הר נפחא ומדרום מצפה רמון.
אידלמן מכנה את שבר סעד נפחא כצלקת העוברת ברמת עבדת וכך הוא כותב (אידלמן 1979): "שכבות נטויות ושבורות מגיל קנומן-טורון ועד איאוקן. המבנים האלה נמצאים לאורך קו גיאוגרפי כמעט ישר. זהו קו הפרעה: שבר גיאולוגי, המסיט גושים במעבה האדמה. התזוזה בעומק יוצרת על פני השטח את מבנה הכיפות והשברים. את הנגב חוצים לרוחב חמישה קווי הפרעה כאלה, שהצפוני בהם חוצה את רמת עבדת."
נמשיך מערבה לאורך השלוחה- אחר קטע הליכה קצר ניתן לרכב בשביל הליכה עד לאוכף. ע"פ אנציקלופדית מפה בשלוחה המערבית בנ.צ. 1309.0130 נמצאת מצודת הר סעד שהיא כנראה מצודה ישראלית, אבל אנו ירדנו דרומה לאורך שלוחה תלולה שקשה היה לרכב בה בשל המדרגות הרבות. לכן כדאי להמשיך עם קו הרכס מערבה ולרדת מעט דרומית לנ.ג. 698. בהתחברות עם הערוץ שמדרום מספר עצי אלה אטלנטית יפים. דרך העפר תוביל אותנו במהרה אל כביש מספר 40 ליד מקום חצייתו את נחל צין.
עוד אלות אטלנטיות
נעלה בדרך העפר הצמודה לכביש ומיד בסוף העלייה נרד לואדי היורד דרומה. את הקטע הראשון נרד ברגל, אך אחר ניתן להמשיך ולרכב בשביל טוב החוצה את הערוץ מספר פעמים. זהו ואדי די שומם שהעיזים הבדואיות עשו שמות בצמחייתו ונותרו בו בעקר שיחי מתנן ושבר לבן שהעיזים בוחלות בהם. זהו ואדי אופייני לרמת נגב ובחלקו התחתון מספר טראסות חקלאות קדומה וכן שרידי מאהל בדואי נטוש. נתחבר בחזרה לדרך העפר ונעלה לאנדרטה לזכר תמיר שימקו – צוער שנהרג באזור בתאונת אימונים ב- 15.6.83
במקום מספר עצים וספסל ואחרי רכיבה באזור החשוף של הר סעד- ניתן לשמוח בפינת הצל הזו. נרד בכביש הישן המתחבר לכביש החדש שיביא אותנו בחזרה לקפה בר במדבר ואנו הסתפקנו בכוס קולה קר. דרך אגב במקום גם מקלחות ואפשרות לאכול ארוחה יותר רצינית.
לזכרו של תמיר סמ"ר תמיר שימקו
ביבליוגרפיה
1. אנציקלופדית מפה- כרך 5 בהוצאת מפה, מפוי והוצאה לאור..
2. הר הנגב-נופים וטיולים בעריכת זאב משל. משרד הבטחון ההוצאה לאור 1991. בספר זה ניתן למצוא תיאור גיאולוגי מפורט יותר לגבי שבר סעד-נפחא.
3. תולדותיה של רמת עבדת-עמיר אידלמן מתוך "טבע וארץ" כרך כ"א, חוברת 3, מרס-אפריל 1979.
מפות
המפות הוכנו ע"י ראובן פליישר
פרופיל גבהים
מפה מפורטת של המסלול
מפת האזור בקנ"מ 1:250000
על דרך היין בהר הנגב
דרך היין (כתב: רז ארבל)