אל נחל שרף ונחל חגור
גיל רוכב בנחל שרף
"עשה לך שרף ושים אותו על נס והיה כל הנשוך וראה אותו וחי" במדבר כא, 8
עניין
במסלול זה נכיר שני קניונים בשיפולים הצפוניים של קמר מחמל ומדרום להר ההר. בנחל שרף היפה מבין השניים קטעים קניוניים יפים ואף גבי מים צלולים להפליא. בנחל חגור אתר ארכיאולוגי מעניין הכולל נוואמיס ושיניות. זהו חבל ארץ בראשיתי הנתון לסכנת כלייה בשל תוכניות מפעל הפוספטים לפתוח אתרי כרייה נוספים באזור בקעת נחל שרף באזור בו עוברת ד'רב אל סלטאנה. שטחי הכרייה הותירו הרס די רב בכל האזור שמסביב להר ההר ובאמת הגיע הזמן לשים קץ לנגיסות הבולדוזרים המחריבות את המדבר היפה ללא שום אפשרות שיקום. די! מספיק! הותירו משהו לדורות הבאים!
אין כבר איפה לטייל
חצבה היא לא מחצבה- המאבק על ארץ בראשית
חצבה היא לא מחצבה! ענת בי"ס שדה חצבה
החלטה לגבי ביטול תוכנית חצבה מערב
הירידה למסילת הברזל
מידע
אורך המסלול: 40 ק"מ זמן: 8 שעות דרגת קושי: קשה. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים וכן קטעי הליכה עם האופניים על הגב. נקודת התחלה וסיום: שער מפעל הפוספטים בנחל צין. עונה מומלצת: חורף מפות: מפות סימון שבילים מס' 14 ו-15
אופנים במקום רכבת
תיאור המסלול
נצא משער מפעל הפוספטים בנחל צין ונרכב בדרך המטיילים הרחבה העוברת מדרום להר ההר. מימין המורדות התלולים של ההר החלק השייך לקמר חצרה. מימין מתנשא הר צין הידוע כהר ההר. הר צין נמצא בלבו של אזור כריית הפוספטים והמכרות ממש מלחכים את מדרונותיו והוא כמין ענק קדמון עומד עדיין איתן מול שיני הבולדוזרים. בכלל כל האזור שמדרום לדרך הזו הוא טחון עד דק וכמעט שלא נשאר שריד לטופוגרפיה המקורית ולכן גם די קשה להתמצא בשטח על פי המפה ולזהות את הדרך המובילה לנחל שרף. הפרטים החשובים בשטח הם הדרך הראשית העוברת מדרום להר צין, מסילת הברזל המחברת את מפעל הפוספטים באורון עם מפעל נחל צין שמדרום נמשכת במקביל לה עוד דרך שירות של מפעל הפוספטים. נעבור את הר ההר ונמשיך כק"מ ואז נפנה ימינה בדרך שמוליכה לשטחי הכרייה של נחל שרף. הדרך מטפסת מעט ואחר נמשיך דרומה ללא שביל עד שנחצה את מסילת הרכבת ונתחבר לדרך העפר שמדרום למסילה. דרך זו ממשיכה מערבה ויורדת לתוך אפיקו של נחל שרף שבו עובר שביל המסומן בצבע ירוק וזהו האימות שאכן הגענו לנחל שרף (מרחק של כ-11 ק"מ מתחילת המסלול). בחלקו התחתון של נחל שרף עצי שיטים גדולים וזהו מקום טוב למנוחה לנפש מכל הדרך המעצבנת בינות למכרות הפוספטים.
תיאור מסלול בנחל שרף והר טרף - קבוצת רכסים
סלעי הגיר המשופעים באמוניטים
נחל שרף הוא אחד מסדרה של נחלים היורדים ממורדות קמר מחמל לנחל צין, ביניהם נחל חגור, נחל סבך, נחל תבן ועוד מספר נחלים ללא שם. השביל הוא נוח לרכיבה והוא עובר על פני משטחי גיר מחוררים שאם נעיף מבט בוחן נגלה בו אמוניטים יפים. האמוניטים הם מאובנים של בעלי חיים ימיים שמעידים על כך שבמקום היה פעם ים עמוק. הם ניכרים בצורתם הספירלית (באופן מדויק יותר ספירלה זו ידועה ספירלה לוגריתמית) והם היו מסוגלים לצלול עד לעומק של כ-600 מטר על ידי מילוי התאים במעטפת שלהם בגז. חשיבותם בגיאולוגיה לתיארוך היא והם נקראים מאובנים מנחים. הואדי הולך ונעשה צר יותר ונכנס לקניון יפה בין קירות גיר מלאי כוכים. השביל המוליך לקניון הוא חסר צבע ומסתיים במפל. זהו קטע יפהפה ומרשים. חוזרים אחורה ומטפסים רגלית בשביל הירוק שעוקף את הקניון. ההמשך הוא קשה יותר לרכיבה ומידי פעם יש ללכת בין הסלעים. השביל עוקף מימין מפל פרסה גדול ואחר מגיעה ההפתעה האמיתית.
אמוניט מקרוב
גב מים זכים מדהים ביופיו שעץ אשל צומח בסמוך לו. לאמיצים שבינינו זו ההזדמנות לשחייה במי קרח. זהו אחד הגבים היפים באזור הנגב והוא נחבא אל הכלים וידוע רק לחובבי מדבר מושבעים. השביל עוקף את הקטע הקניוני הזה במדרון המזרחי והוא מסומן בתחתיתו על ידי ר'וגם. לאחר המעקף ניתן לרכב בשביל והנחל יוצא מתוך שכבות הצור הקשות ונפתח למעין בקעה. ממול ניתן לראות דרך עפר שמטפסת על שלוחת צלמון- זוהי ד'רב אל סלטאנה המחברת את שדה בוקר עם הערבה והיא אחד מדרכי הרוחב העתיקות שחצו את הנגב. כדאי להמשיך עם השביל הירוק עד חיבור לד'רב אל סלטאנה המסומנת באדום.
הגב בנחל שרף תחתון
אזור זה הוא חלק מהשטח הכרייה (950 דונם) המתוכנן של "חצבה מערב" ובו עתידים לכרות את הפוספוריט שהוא המחצב העשיר בתחמוצות זרחן (21.5%). התכנון הוא לכרות כ- 7 מיליון טון פוספט במשך תקופה של 8 עד 15 שנים. כמובן שכרייה מסיבית כזו בלב האזור היחסית לא נגוע, המשאיות הענקיות שיעברו כאן במשך כל שעות היממה, ישחיתו את הנוף ללא תקנה ומי כבר ירצה לטייל בנחל שרף הנתון בצבת שטחי הכרייה. כמובן שגם ד'רב אל סלטאנה תפגע והמעקף שמציעה הנהלת חברת "רותם אמפרט" היא בגדר לעג לרש. נתפלל שהתוכנית הזו לא תקום וימצאו שטחי כרייה חלופיים.
הקניון של נחל שרף
נמשיך בד'רב אל סלטאנה ונחצה את פרשת המים המפרידה בין נחל שרף לנחל חגור שממערב לו. בתחילה הדרך מטפסת בתלילות ואחר מגיע הפיצוי בדמות ירידה ארוכה עד שהדרך חוצה את השביל המסומן בשחור היורד לנחל חגור. במעלה נחל חגור נמצא עין ארחות או בשמו הערבי עין אל קטר שהוא מעיין קטן ומקור המים היחידי באזור השחון הזה. הקטע הראשון הוא תלול ויש ללכת ברגל עד שנגיע למרגלות מצוק צור יפה. מה שמדהים שמכאן והלאה ניתן לרכב לכל אורך הדרך משום שהשביל עובר למעשה מעל הנחל. לאחר עלייה קצרה נזהה על שפת המצוק שמעל הנחל מבנה עגול קטן ושורה של גלי אבנים בולטים ומעליהם גל אבנים שהוא טומולוס- קבר אופייני לתקופת הברונזה הקדומה והתיכונה (לפני יותר מארבעת אלפים שנים). המבנה הקטן הוא נוואמיס ומזכיר את הנוואמיס המפורסמים שליד עין חודרה שמזרח סיני. קצת מוזר לראות כאן נוואמיס בודד זה הרחק מחבריו הסינאיים. גלי האבנים נקראים שיניות בשל צורתן המזכירה שיניים של חומות עתיקות. בנגב נסקרו כ-120 מערכות כאלו של שיניות ורובם הוקמו לצידי דרכים קדומות, על קו הרקיע כך שניתן יהיה לזהות אותן מרחוק. מערכות כאלו נמצאו לאורך דרך הבשמים, וציר מעלה עקרבים והן מהוות מעין ציוני דרך ואתרי פולחן לנוודים הקדומים שנעו במרחב הזה. מיקום האתר הארכיאולוגי הזה אינו מקרי. על השביל המוליך לעין אורחות וכן בקרבת ד'רב אל סלטאנה. וכך כותב הארכיאולוג אבנר גורן על השיניות: "השיניות היו ככל הנראה קברי אישים או אתרים מקודשים. הן הוקמו סמוך לדרכים העתיקות על מנת לאפשר למאמינים רבבים ככל האפשר להתוודע אליהן. הגלים נבנו כציון לארוע העליה לרגל וקודשו בנסך. מעת לעת נבנו גלים חדשים, וטור השיניות התארך."
תצורות המסה מענינות בנחל שרף
האם הוא נבנה על ידי בדואים או שמה הוא קדום יותר ושייך לתקופת הברונזה התיכונה א'? שכן בעין זיק שהוא לא רחוק מכאן נמצא ישוב גדול מתקופה זו האפופה מסתורין. אני מהמר על האפשרות השנייה. בכל מקרה משפת המצוק תצפית יפה מטה אל תחתית נחל חגור. השביל שהוא למעשה נ'קב גמלים קדומים יורד לאורך השלוחה על גבי משטחים מצוררים. זהו קטע רכיבה נחמד. השביל יורד לבסוף לאפיק נחל חגור וממשיך בערוץ הרחב בינות לעצי שיטים רבים עד חציית דרך העפר. נמשיך ימינה עם דרך העפר המסומנת בשחור המטפסת במתינות ואחר יורדת לעבר מסילת הברזל. נרכב כ-1 ק"מ בשביל צר הצמוד ממש למסילה עד התחברות עם דרך העפר הראשית שמדרום למסילה. זוהי דרך עפר רחבה מעין אוטוסטרדה הממשיכה למפעל הפוספטים אך מקיפה אותו באופן די מעצבן ורק לבסוף מגיעה לשער המפעל שארובתו פולטת ענני אבק ללא הרף. יש לשים לב שבאזור המפעל נעים כלים כבדים ששדה הראייה שלהם מוגבל ורוכבי האופניים נראים בעיניהם כחגבים. האופצייה השנייה היא להמשיך במורד נחל חגור עד חצותו את דרך המטיילים שמצפון למסילת הברזל ואז לחזור לשער המפעל. כך אפשר להימנע מהקפת המפעל.
על הנוואמיס בסיני
השיניות מעל נחל חגור
מקורות
מטיילים בנגב- יעקב עיני וערן דורון, מדרשת שדה בוקר בשיתוף עם טבע הדברים, 2004. מחקרים בארכיאולוגיה של נוודים בנגב ובסיני- עורך שמואל אחיטוב. רשות העתיקות, והוצאת הספרים של אוניברסיטת בן גוריון, 1998. אילת ים ומדבר, אריאל כתב עת לידיעת ארץ ישראל -93-94, 1993.