פעילויות בנושא חלקיקים אלמנטריים
תודות
לפרופ' גיורא מיקנברג ממכון ויצמן למדע  על העזרה   בארגון הביקור, על ההדרכה ועל קבלת הפנים הלבבית בצרן. 
לד"ר מיק סטור האחראי על הביקורים בצרן ועל ההתלהבות שהוא מקרין סביבו. 
לד"ר ארז עציון וד"ר גלעד פרז על  ההרצאות ועל הנכונות להשיב לשאלות התלמידים. 
הקבוצה על רקע גלאי ה-CMS
משלחת אפריל 2015

מיד לאחר חופשת הפסח יצאנו משלחת של 10 תלמידים מהתיכון לחינוך סביבתי במדרשת שדה בוקר ועוד 16 תלמידים מתיכון אל-חואריזמי בטמרה- שיתוף פעולה בין תלמידים ערבים ליהודים בחסות צרן. תוכנית הביקור נבנתה ע"י פרופ' גיורא מיקנברג שאחראי על הקבוצה הישראלית בצרן (ישראל היא המדינה היחידה מחוץ לאירופה שחברה בצרן)  וד"ר מיק סטור שהוא הרוח החיה של כל  השתלמויות המורים והתלמידים בצרן. הביקור כלל הרצאות בנושאים של פיזיקת החלקיקים, עקרון הפעולה של המאיצים, קוסמולוגיה וכן יישומים של הטכנולוגיה החדשה ברפואה בעיקר בטיפול בסרטן ע"י הקרנה בפרוטונים מהירים.  ההרצאות ניתנו ע"י מדענים שעוסקים בתחום ורובן באנגלית.  בנוסף להרצאות ביקרנו  במרכז המבקרים של גלאי האטלס וירדנו  80 מ' מתחת האדמה אל גלאי ה-CMS. הגלאים הללו הם שיא של חדשנות הנדסית על גבול הדמיון. להבדיל מהביקורים הקודמים לא  ניתן היה לראות את הגלאים עצמם, משום שלאחר שנתיים של הפסקה המאיץ התחיל לעבוד באנרגיה  כפולה.  בנוסף, התלמידים בצעו פעילות בה,  הם בנו תא ערפל כדי  לגלות  חלקיקים אנרגטיים של קרינה קוסמית שמגיעים מן החלל. בביקור בניסוי ה-AMS שהוא פרויקט משותף ושאפתני לנאס"א וצרן בו התקינו גלאי חלקיקים על מעבדת החלל, התלמידים זכו להצטלם עם סמואל טינג שמנהל את הפרויקט השאפתני וקבל פרס נובל בפיזיקה בשנת 1976.   בצרן יש קסם  שמעט ממנו נקלט ע"י התלמידים, האוירה הקוסמופוליטית במסעדה, המחויבות וההתלהבות של המדענים בצרן.  כך תיאר זאת אחד התלמידים שהשתתף בביקור: " בשלושה ימי סיורים בצרן קיבלנו טעימה קטנה מהמקום שנמצא בחוד החנית של המדע העולמי בתחום הפיזיקה. צרן הוא המרכז הראשי של הפרויקט הגדול בעולם שעוסק בפיזיקת החלקיקים. בצרן קיים מאיץ החלקיקים החזק ביותר שקיים על כדור הארץ שבעזרתו ובעזרת סופר גלאים עצומים חוקרים הצורות הקטנות ביותר שמרכיבות את היקום." ותלמיד אחר  סיכם את הביקור: " בצרן שמענו וקיבלנו הרצאות מאנשים שאחראים על חלק מהתגליות החשובות בפיזיקה, למדנו וחזרנו בעיקר מבולבלים ועם המון שאלות לא פתורות ובעיקר רצון עז לעוד...".

למעשה המטרה העיקרית של הביקור בצרן היא לעורר את הסקרנות אצל התלמידים ולהראות להם שהמדע מתהווה ע"י אנשים ששואלים שאלות ומנסים  להגיע לתשובות ע"י ניסויים.  התקווה היא שמשהו מהקסם של צרן יוותר גם בלימודים השגרתיים בפיזיקה  שכוללים בין  היתר פתרון תרגילים ובחינות מתישות.  

האתגר שלי לשנה הבאה הוא לנסות ולהוציא משלחת של תלמידים מירדן ומישראל  ולנסות ליצור גשר של שלום בין התלמידים משתי המדינות השכנות באמצעות הביקור בצרן. בירדן הוקם לאחרונה מאיץ אלקטרונים שעושה שימוש לצרכי מחקר בקרינת הסינכרוטרון שנפלטת מהאלקטרונים המואצים. המתקן ממוקם  30 ק"מ מעמאן ובו שותפים גם מדענים ישראלים.  ברור לי שבמזרח התיכון שלנו,  זו לא הולכת להיות משימה קלה.

 

תודות,

לקרן יק"א ומדרשת שדה בוקר על הסיוע למשלחת ולפרופ'  גיורא מיקנברג וד"ר מיק סטור על  ההדרכה בצרן במהלך הביקור.  

פרס רקאנטי-צייס-קופ רשי 2014