לעולם בעקבות השמש- בישול סולרי בנגב לקירוב בין תלמידים  יהודים ובדואים
התלמידים בעת בניית התנורים
תקציר

החדשנות של היוזמה היא בכך שהיא משלבת בנייה, תכנון ומדידת ביצועים של תנור סולארי. תוך כדי התהליך התלמידים לומדים עקרונות פיזיקליים והנדסיים חשובים. כמו כן, ע"י הדרכת תלמידים בדואים בבניית תנורים סולאריים, אנו מקווים לקרב בין תלמידים בדואים לבין תלמידים יהודים שחיים  בקרבה גיאוגרפית, אך בשני עולמות נפרדים.

השלב הראשון של היוזמה מתבצע בקבוצת תלמידי הגברה פיזיקה בכיתה י' בבית הספר התיכון לחינוך סביבתי במדרשת שדה בוקר בייעוץ של פרופ' דניאל פוירמן מהמחלקה לאנרגיה סולארית ופיזיקה סביבתית במכונים לחקר המדבר.  במשך חודשיים התלמידים תכננו ובנו חמישה דגמים שונים של תנורים סולאריים. הם היו צריכים לתכנן את התנור ע"פ עקרונות פיזיקאליים שנלמדו בכיתה ולהתגבר על כל הקשיים הטכניים שבהם הם נתקלו. החומרים ששמשו לבניית התנורים הם בעיקר לוחות קרטון שביניהם הם דחסו נייר עיתון כדי להגדיל את הבידוד התרמי של התנור. במקום זכוכית התלמידים השתמשו בלוח פרספקס שקוף שדרכו  הקרינה חודרת לתוך התנור.  התלמידים יבצעו ניסויים מבוקרים ובהם ימדדו את קצב החימום של כמות נתונה של מים. המדידות יאפשרו  לתלמידים לנתח את מעברי החום בין התנור לסביבה ולחשב את  הנצילות של התנור.

בשלב השני, נבחר דגם אחד מכל חמשת התנורים שיאפשר בנייה יחסית פשוטה  ע"י תלמידים בדואים באזור עבדת. התוכנית היא שתלמידי התיכון לחינוך סביבתי שהתנסו בבניית התנורים וחוו את כל הקשיים הכרוכים בכך,  ידריכו את התלמידים הבדואים בכל התהליך. המטרה שלנו היא שהתלמידים הבדואים ישתמשו בתנורים הסולאריים בבתיהם ויקטינו את צריכת העצים המשמשים לבישול. באופן עקיף, המטרה היא לחשוף את התלמידים הבדואים לנושאים של שימוש באנרגיות חלופיות והקטנת הפגיעה בסביבה המדברית הרגישה.

למצגת של דותן ברגר
מצגת קצרה- יום סיכום, קרן יוזמות חינוכיות, 22 למאי 2011
תדריך לדו"ח מסכם
קובץ נתונים -טמפרטורה מקסימלית בתנור 13 למרץ 2011
קובץ נתונים ניסוי 13 למרץ 2011
קובץ נתונים מלא- ניסוי 13 למרץ 2011
דף לניתוח תוצאות ניסוי 13 למרץ
סרטון קצר המציג את עבודת התלמידים בבנית התנורים
מצגת לתוכנית קיסריה