לאורך דרך השלום מעידן לספיר לאור ירח.
מצפור השלום
"פנו דרך ה' ישרו בערבה מסילה לאלוהינו" (ישעיה מ', ג' )
לפרטים נוספים על המסלול ניתן לפנות לגלעד דותן:
0524-260846 או בדוא"ל dilap@arava.co.il
שיטה סוככנית בשמורת שיזף
עניין
המסלול עובר בערבה התיכונה לאורך דרכים חדשות שנפרצו בנופי החווארים בקרבת הגבול עם ירדן. נרכב לאור הירח המגיח מעבר להרי אדום ומפיץ קרניים לבנות על נופי הערבה. המסלול הוא ברובו על דרכים טובות מאד וחלקו על כביש. ניתן לרכב את הקטע מעין יהב לספיר בשטח וזהו קטע מדהים, אך מעט קשה יותר וכולל קטעי רכיבה על שביל גמלים.
עניין
מידע
פירוט המסלול:
מפות
הנוף הנשקף מבריכת המים של חצבה
מידע
אורך המסלול: 40 ק"מ.
זמן: 5 שעות (6 שעות אם רוכבים את הקטע האחרון בשטח)
דרגת קושי: בינוני
נקודת יציאה: שער מושב עידן
נקודת סיום: "האגם הנעלם" ספיר
עונה מומלצת: כל השנה בלילות ירח מלא.
דגשים לרכיבה לאור ירח: לא כדאי לרכב עם פנס דולק, אבל רצוי שפנס יהיה בהישג יד. פנס עם רצועת מצח הוא אידיאלי. ניתן לסמן את האופניים עם נצנץ אדום. חשוב מאד לקבוע מאסף ומידי פעם לודא שכל חברי הקבוצה נוכחים. בקיץ כדאי להצטייד ב-4 ליטר מים על אף שהטיול הוא לילי.
מפות: מפות סימון שבילים מס' 14 ו- 17.
ניתן לשכור אופני הרים בבית ספר שדה חצבה-08-6581546

טלפונים חיוניים:
שירותי הצלה לב הערבה: 08-6581171
משטרת באר שבע: 08-6462744
מרכז מידע: www.arava.co.il/tourism/

וכן ב- www.negev-tour.co.il
כביש השלום
דקלים במושב חצבה
פירוט המסלול:
נצא משער מושב עידן ונרכב דרך כביש שעובר מחוץ לישוב אל תחילת דרך החווארים שהיא דרך חדשה שנפרצה לאחרונה ועוברת באזור החווארים שמעל נחל הערבה. הדרך טובה ואין בעיה לרכב עליה והיא מגיעה למצפור עידן שנמצא עדיין בבניה. מהמצפור תצפית יפה אל מאגר עידן ואל נחל הערבה. בואדי שממערב למצפור וממש מתחתיו במרחק 5 דקות הליכה יש קשת יפה שנוצרה בסלעי החוואר מעל מפל גבוה. כדאי להשקיע את המאמץ ולחזות בתופעה המעניינת הזו. הדרך יורדת מטה מהמצפור ועוקפת את המאגר ממזרח. למעשה אנו רוכבים ממש על הגבול עם ירדן. לאחר כ- 2 ק"מ נתחבר לכביש העובר בסמוך לשטחי החקלאות של מושב עידן. השילוט לאורך הדרכים הללו הוא טוב ועוזר בהתמצאות בלילה. נפנה לכיוון עידן אך לפני העלייה חזרה נמשיך שמאלה בדרך עפר שעוברת למרגלות מצוק החוואר שניתן להבחין במספר התמוטטויות שאירעו לאורכו. ליד מאגר חצבה יש נקודת מצפור יפה, ולאחריו הדרך מטפסת שוב למעלה למישור ומתחברת לכביש השלום לכיוון מושב חצבה. בדרך חולפים על פני מצפור השלום שממנו תצפית יפה אל ביתרונות החוואר ומספר שלטי הסבר על היווצרות הערבה כחלק מהשבר הסורי אפריקאי הנמשך לאורך של כ- 6000 ק"מ. למי שיש זמן וכוח יכול ללכת ברגל בשביל מעגלי היוצא מהמצפור ויורד בתוך קניון קטן בחוואר.
צילם: יואל רצהבי
נמשיך לרכב עם השילוט של דרך השלום על הכביש הנמשך מזרחית לשמורת שיזף. הרכיבה קלה ולאחר כ- 5 ק"מ נגיע לפיצול דרכים. דרך השלום ממשיכה לכיוון ג'בל חופירה (ניתן לזהותו על פי האור האדום שבראש אנטנה הממוקמת עליו). אנו נפנה שמאלה לכיוון עין יהב. ואחר נמשיך בדרך עפר המטפסת אל גבעה הצופה אל מאגר שיזף. מאגר זה אמור לשמש מעין בריכת מים גדולה למים שנשאבים בקידוחים באזור. בתכנון לכסות את המאגר ביריעות פלסטיק כדי להקטין את ההתאדות. באזור נעשית פעילות ע"י ידי אינטנסיבית של קידוחי מים מליחים וכן בניית מאגרי מים שאמורים לעצור את מי השיטפונות בנחל נקרות ובנחל הערבה. הפעילות הזו מבוצעת ע"י רשות ניקוז ערבה בראשותו של רמי שחם. המים מיועדים לחקלאות המצליחה של מושבי הערבה. מהגבעה שעליה אנטנות סלולריות דרך העפר יורדת בתלילות לכיוון כביש הערבה באזור בו הוא חוצה את נחל נמיה.
קיפודנים בשמורת שיזף
מכאן קיימות שתי אופציות להמשך, האחת לאורך כביש הערבה עד לספיר (כ- 8 ק"מ) והשנייה אתגרית יותר דרך השטח על בסיס ציר המעיינות הצפוני. חשוב לציין שרצוי מאד לרכב את כל הקטע האחרון עם רוכב מקומי המכיר את הדרכים והשבילים היטב וזאת משום שיש דרכי עפר שאינן מסומנות במפת סימון שבילים ומכיוון שבלילה ההתמצאות היא הרבה יותר קשה ובייחוד שמדובר במציאת שבילי גמלים.
מצפור מאגר חצבה
נחצה את כביש הערבה ונרכב מערבה על תוואי נחל נמייה. במספר קטעים הדרך חולית ויש לברוח הצידה כדי להימלט מהחול. הואדי רחב ובו גדלים מספר עצי שיטה סלילנית. לאחר כ-3 ק"מ נתחבר לציר המעיינות המסומן בשחור. נרכב דרומה עד למפגש עם הדרך המסומנת באדום הממשיכה לאורך נחל נקרות. כאן מתחיל הקטע היפה והמעניין של המסלול. נטפס מעלה (רגלית) אל הגלעד לזכרו של סגן שמוליק לוי שנפל באזור בתאונת אימונים. מהגלעד תצפית נפלאה אל כל מרחב הערבה ואל הרי הנגב שממערב לנו. אור הירח מציף את המרחבים והכך שקט וטהור. מהגלעד נרכב בדרך עפר הנמשכת לאורך השלוחה לכיוון דרום ונטפס שוב לאוכף שממנו נמשיך לאורך שביל גמלים (מסומן במפה בקו שחור מרוסק). צריך להתרגל לרכיבה טכנית בלילה וכדאי בכל מקרה להיזהר. השביל חוצה את נחל אשבורן ואחר שוב מטפס וחוצה את ציר המעיינות.
מסלול אופניים נוסף באזור
צילם: יואל רצהבי
אנו נמשיך בדרך עפר העוברת בסמוך לעין רחל. בתחילה יש עלייה קצרה ולאחריה ניתן לדהור בדרך עפר טובה שתביא אותנו לגדר של הבסיס הצבאי. נרכב לאורך הדרך ההקפית ממזרח לבסיס עד למעבר שיוליך אותנו דרך שער בגדר אל היישוב הקהילתי ספיר ומשם הדרך קצרה ל"אגם הנעלם." פארק ספיר שמכונה גם "האגם הנעלם" הוא פינת חמד מעין נווה מדבר ובו בריכת מים וצמחייה מגוונת הכוללת דקלים עתיקים וצמחייה חדשה המותאמת לאזור.
במקום שולחנות פיקניק ומקום להבערת מדורות ומנגלים. כאשר הגענו לנקודת הסיום עלה עיגול החמה מעל הרי אדום והחל לשפוך את חומו על הערבה. כך חזינו גם בזריחת הלבנה וגם בזריחת החמה בלילה אחד.
פיסול סביבתי בפארק ספיר
אלבום תמונות
אלבום תמונות- מאגר עידן