מבית זרע לגשר דרך נחל יבנאל ומצפה אילות
מבט אל תל עובידיה - אתר הקדום ביותר במזרח התיכון
"...והבקעה נפלאה בתכונתה וביופייה ואדמת הארץ הזאת שמנה ומזג האוויר טוב, עד אשר יאמר האומר כי הטבע חגר פה את כל כוחותיו.."

יוספוס פלביוס, תולדות מלחמת היהודים, ג', י', ח'.
בנחל יבנאל. צילמה: שירה איתן
עניין
המסלול כולל רכיבה בנחל יבנאל שבו מספר מעיינות וצמחייה עשירה ואחר טיפוס ארוך אל מצפה אילות – תצפית מרהיבה אל הגליל ובקעת הירדן. כפיצוי על העלייה המתישה נגלוש בדרך עפר העוברת מעל נחל תבור אל קיבוץ גשר.
איקליפטוס בנחל יבנאל
מידע
אורך המסלול: 27 ק"מ
זמן: 7 שעות
דרגת קושי: המסלול כולל קטעי הליכה קצרים וטיפוס ארוך של כ- 500 מטרים מנחל יבנאל אל מצפה אילות.
עונה מומלצת: כל השנה למעט בקיץ.
נקודת התחלה: שער קיבוץ בית זרע
נקודת סיום: שער קיבוץ גשר.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 3.

תאריך טיול: 18.11.06
שירה בירידה לנחל יבנאל
פירוט המסלול
משער קיבוץ בית זרע השוכן מדרום לכנרת בתוך האיזור המכונה "נגב כנרות", נרכב צפונה ונפנה שמאלה בדרך עפר היורדת ועוברת בגשר מעל הירדן השלו. בסמוך למעבר מוטל גשר גלילים גדול בדומה לאלו ששימשו את צה"ל בצליחת תעלת סואץ במלחמת יום כיפור. הדרך חולפת בסמוך לתחנת קמח הרוסה ואחר עוקפת מדרום את תל עובדיה. כדאי להניח את האופניים בצד ולטפס לראש התל. במהלך הטיפוס נחלוף דרך חומות אבן ושרידים של מבנים. אלו שרידים של כפר ערבי ששכן כאן עד מלחמת העצמאות. בחפירות שנערכו כאן התגלה ישוב מתקופת הברונזה התיכונה שנמשך עד לתקופה ההלניסטית. הוצע לזהות את המקום עם העיר ינועם הכנענית המוזכרת באסטלת מרנפתח. הכפר הערבי נקרא אל עובדיה על שום תושביו העבדים. מהתל תצפית יפה אל הרי הגלעד ואל דרום הכנרת וכן מזרחה אל נחל יבנאל ואל מצפה אילות שנמצאת בראש המתלול של רמת יבנאל. איזור זה של הגליל התחתון בנוי מבלוקים נטויים והם מופרדים בנחלים. כך לדוגמה, נחל יבנאל מפריד בין רמת יבנאל לרמת פוריה ואילו נחל תבור מפריד בין רמת כוכב לרמת יבנאל.
בסבך בנחל יבנאל
מתל עובדיה נזהה ממערב את האתר הפרהיסטורי המפורסם של תל עובידיה. באתר נתגלו שרידי ישוב מלפני 600,000 -800,000 שנים והם משקפים את מעבר האדם הקדמון המכונה הומו ארקטוס ממזרח אפריקה אל המזרח התיכון- תנועה שהתרחשה לאורך הבקע הסורי אפריקאי. באתר נתגלו שרידי עצמות של פילים, ג'ירפות, היפופוטמים, צ'יטות, קרנפים ואריות – בקיצור גן חיות שלם. האתר לא מותקן עדיין לביקור מטיילים. מתל עובדיה נמשיך לכיוון צפון מערב ונתחבר לדרך הרכב העוברת מעל האפיק שמשמת את רכבי השטח והטרקטורונים. הדרך עוברת מתחת לקו מתח גבוה, ולאחר כ-ק"מ וחצי נרד בדרך עפר אל גדת הנחל שבו צומחים עצי איקליפטוס ענקיים. זוהי פינת חמד ובנחל זורמים מים. בנחל יבנאל שנקרא בערבית נחל פג'אס, עברה דרך החורנים שקשרה את דמשק עם עכו. בנחל מספר מעינות ( עין כוש ועין פטל) וצמחייה עשירה היוצרת מעין סבך. לאורך הנחל עברה אמת מים עתיקה הידועה בשם אמת בריניקי שהובילה מים לעיר הרומית טבריה ולבית ירח. אנו לא הצלחנו להבחין בשרידי האמה הקדומה אלא רק בחוליות בטון של אמה מודרנית יותר.
קניון בזלת בדרך למצפה אילות
נחזור מעט אחורה ונחצה את הנחל לגדה הצפונית ונמשיל לאורך שביל המסומן בשחור. זהו קטע נהדר אבל מעט קשה כי לא ניתן לרכב בו, אלא יש ללכת מתחת לעצים ולפלס דרך בינות לשיחי הפטל הדוקרניים שפוצעים את הידיים והרגליים. במספר מקומות הולכים ממש במעבה חורש סבוך המואר באור ירקרק, על ידי קרני השמש החודרות מבעד לסבך הקנים. לאחר הקטע הסבוך השביל עובר בשטח פתוח יותר וחוצה את הנחל ומתחבר לשביל ישראל המטפס בגיא לכיוון דרום.
גיל בירידה לגשר
זהו קטע הליכה רגלי בקניון בזלת קצר. השביל מטפס משמאל ועוקף מפל גבוה. הנוף הבזלתי מזכיר את נחלי רמת הגולן. לאחר גשמי היורה הקרקע זרועה בפרחי סתוונית ורודים. נחצה דרך עפר ונמשיך את הטיפוס בשביל השחור. הדרך למצפה אילות אינה מסומנת נכון במפה ולאחר שנחלוף על פני השלט של שמורת הר יעלה נתחבר לדרך עפר המטפסת למעלה. העלייה היא ארוכה ומתישה, אך בסופו של דבר מגיעה דרך העפר אל מגדל התצפית במצפה אילות. ממצפה אילות (אילות לא ראינו כאן...) תצפית נהדרת לכל העברים, אל הר תבור והר מירון, אך רמת פוריה וקרני חיטין, אל הרי הגלעד ודרומה אל כוכב הירדן. מתחתינו נזהה את קיבוץ בית זרע שממנו התחלנו את הטיול. מצפון לנו פרושה הבקעה היפה שבה ממוקמת המושבה יבנאל בתוך פסיפס של שדות מעובדים. שמה הערבי של בקעת יבנאל הוא סהל אל -חמא כלומר עמק הבוץ, אולי בשל הבוץ שנוצר בה לאחר גשמים.
על ההבדל בין סתוונית לכרכום- כתבה שירה איתן
מצפה אילות הוא מקום מאד פופולארי גם בקרב הג'יפאים ומטיילי הטרקטורונים ואנו "זכינו" למופע רעשני של האחרונים. ממצפה אילות נחזור מעט צפונה ונתחבר לדרך המסומנת בכחול. זוהי דרך עפר טובה היורדת דרומה לאורך רמת יבנאל. נרכב עד למאגר מים ונעקוף אותו מדרום עד לפיצול של דרך עפר הגולשת דרומה. זוהי שוב נקודת תצפית יפה אל בקעת הירדן והרי הגלעד. ממש מתחתינו קיבוץ גשר ומדרום כוכב הירדן. הירידה למטה היא נהדרת. הדרך חולפת על פני מספר מעברי בקר. בתחילה הכיוון הוא דרומה ואחר דרום מזרח לאורך המורדות שמעל נחל תבור. האופניים שועטות מטה והופכות את האנרגיה הפוטנציאלית שרכשנו ביזע רב בעלייה לאנרגיה קינטית. לא ניתן להיכנס לקיבוץ גשר, אלא יש לעקוף את הגדרות מדרום ולעבור דרך מטעי הבננות ובסמוך למפעל הגבס עד לכביש הבקעה.
סיתוונית היורה. צילמה שירה איתן
מקורות
אנציקלופדיה מפה. מפה- מיפוי והוצאה לאור.