מהמדרשה לחצבה לאורך נחל צין
הר צין - מקום קבורתו של אהרון הכהן?
"ויסעו מקדש ויבואו בני ישראל כל העדה הר ההר; ויאמר ה' אל משה ואל אהרון בהר ההר אשר על גבול ארץ אדום לאמר. יאסף אהרון אל עמיו כי לא יבוא אל הארץ אשר נתתי לבני ישראל על אשר מריתם פי למי מריבה."

במדבר, כ', כ"ב.
אהל מגושם
ענין
לאחר שיטפונות ובשנים גשומות יש לאורכו של נחל צין בקרבת הדרך הראשית קטעים קצרים ויפים של גבים מלאים במים. המסלול עובר גם בשדה הבולבוסים שלמרגלות הר צין הוא הר ההר המקראי – תופעה גיאולוגית מיוחדת במינה.
חציית נחל צין בתחתית המעלה
מידע
אורך המסלול: 82 ק"מ
זמן: 9 שעות
דרגת קושי: בינוני. המסלול עובר על דרכי עפר טובות והקטע האחרון של כ-24 ק"מ הוא על כביש.
נקודת יציאה: מדרשת שדה בוקר
נקודת סיום: חצבה
עונה מומלצת: בחורף לאחר שיטפונות
לוגיסטיקה: ניתן לתאם לינה באחד החאנים שמושב חצבה (מקום מומלץ הוא "שבילים במדבר" ). במידה ולא רוצים להישאר וללון בחצבה יש לתאם איסוף ע"י רכב מנקודת הסיום.
מפות" מפות סימון שבילים מספר 14 ו-15.
המסלול בוצע עם רוכבים מדוונר וקבוצה של רוכבים מהמועצה האזורית רמת נגב ב-17 למרץ 2007.
מסלול אופניים נוספים באיזור
מאורן לעין אום תינה וגב זרחן
מהמדרשה לעין עקב ובחזרה
אל גב זרחן דרל ההר החלק
לאורך דרך השלום מעידן לספיר לאור ירח
סובב חתירה
הגב ליד גשר הרכבת
פירוט המסלול
נרכב מהמדרשה דרך שדה צין אל ראש מעלה צין. מעלה צין הוא חלק מדרך עתיקה ד'רב אל סלטאנה שחצתה את הנגב מהערבה לים התיכון והייתה חלק מנתיבי הבשמים. שביל הגמלים המקורי של הדרך עובר ממערב לדרך הרחבה שנפרצה לצורך העברת קו צינור הנפט אשקלון- אשדוד. מראש המעלה תצפית יפה אל בקעת צין הנתחמת מדרום ע"י מצוק הצינים ובתחתיתה מתפתל לו נחל צין בדרכו אל ים המלח. נחל צין הוא השני בגודלו בנחלי הנגב וראשיתו באיזור שממערב למצפה רמון. בעבר לפני היווצרות בקע ים המלח הוא זרם אל הים התיכון בתוואי של נחל הבשור, אך עם היווצרות בסיס הסחיפה הנמוך של בקע ים המלח הוא שינה את מהלכו באופן דרמטי לכיוון מזרח. שנוי זה מתבטא ע"י "הברך" המפורסמת שלו בסמוך למפגש עם נחל חווארים.
נפתול הנהר בנחל צין
לאחר הירידה, הדרך חוצה את נחל צין וממשיכה מזרחה עד ל"לצומת המכלים", בה יש הסתעפות של דרך עפר לכיוון מעיינות עין זיק ועין שביב. נמשיך מזרחה בדרך העפר המסומנת באדום. זוהי דרך עפר טובה שתוביל אותנו לכיוון גשר הרכבת מעל נחל צין. כ- 400 מטר מזרחית לגשר יש גב שלאחר שיטפון הוא מתמלא במים.
הקניון הקטן בנחל צין
נמשיך לרכוב מזרחה בדרך העפר הרחבה העוברת על פני הכניסה לעין אום תינה ואחר עולה לתצפית יפה על מיאנדר או נפתול רחב של נחל צין שמתפתל לו מתחת לרכס של הר רכב. לאחר כק"מ וחצי נוספים הדרך חוצה את הנחל שוב. כדאי להשאיר את האופניים וללכת ברגל לקניון קטן ונחבא אך הכלים של נחל צין. זהו קטע מדהים ביופיו ובדרך כלל חולפים על פניו מבלי לשים לב. קטע קניוני זה הוא לפני הפניה לנחל חווה בה אנו נמשיך על הסימון הכחול. הדרך המסומנת בכחול עוברת בתוך הערוץ של נחל צין והרכיבה דורשת מעט מאמץ בשל האבנים. זוהי דרך מטיילים שעוברת מצפון לאוטוסטראדה של המפעלים.נעקוב אחר הסימון הכחול, משמאל המורדות התלולים של ההר החלק. נפנה שמאלה בכיוון השילוט שיוביל אותנו לשדה הבולבוסים. הר ההר הוא ההר צין המתנשא בתוך הבקעה משמאלנו ודרך העפר מקיפה אותו ממערב. שדה הבולבוסים הוא אתר מיוחד במינו בשל אלפי האבנים העגולות הפזורות בו והוא שמורת טבע בלב איזור המכרות של מפעלי הפוספטים שכמעט ונוגסים בהר עצמו. (מידע נוסף על הבולבוסים בקישורים המופיעים בדף זה).
קבוצת הרוכבים למרגלות הר ההר
הר ההר הנקרא כיום הר צין (יש עוד הר צין ליד מצפה רמון) זוהה בעבר עם מקום קבורתו של אהרון שנפטר ב- א' בחודש אב (דרך אגב, האדם היחיד בתורה אשר תאריך פטירתו מוזכר במפורש הוא אהרון הכהן). יתכן ובשל האזכור המקראי "למול הרי אדום" וכמובן בשל העובדה שהוא בולט מאד בסביבתו. הזיהוי הוא בעייתי משום שהוא רחוק מקדש ברנע שמזוהה עם עין קדיס ועין קודיראת בצפון סיני. מסורת נוספת מזהה את קברו של אהרון בג'בל הארון המתנשא מערבית לפטרה ובמקום אף מערה בה לטענת המוסלמים קבור אהרון. ג'בל הארון מתנשא לגובה של כ- 1300 מטר וניתן לראותו גם מהערבה מאזור באר מנוחה.
אדם כי ימות- עודד פרידמן
ואהרון יאסף ומת שם
נחל צין. נפנה שמאלה ונרכב כ- ק"מ עד להמשכה של דרך המטיילים. בשל עבודות הכרייה באיזור תוואי הדרכים משתנה, ויש מספר דרכים מקבילות, אך הכיוון ברור עד לחציית כביש מעלה עקרבים. למי שיש זמן וכוח יכול להמשיך ברכיבה לעין עקרבים ועין צין.
" איך נשפכים פלגי שיכר כאן, ונהרות משקה קולחים, אבטיחים כהור ההר כאן , על יד גבעות התפוחים"
אנו המשכנו עם הכביש לצומת חצבה. הכביש מטפס לאוכף ליד מיצד סיף ואחר יורד לאורך האפיק של נחל בתרון עד לערבה. מצומת חצבה נמשיך לכיוון עידן ומיד בכניסה למושב נפנה לדרך השלום המחברת בין עידן לחצבה. זהו קטע יפה לרכיבה בייחוד בשעות בין הערביים כאשר קרני השמש צובעות באדום את הרי אדום.
עלייה רגלית להור ההר
למי שיש זמן, מומלץ לטפס אל הור ההר ברגל. ניתן לעלות בשביל המסומן בכחול והמתחיל משדה הבולבוסים, העולה בחוטם הדרום ממערבי של ההר ולרדת בשביל המסומן בירוק. הסיבוב אורך כשעה ורבע. במקומות המסוכנים הותקנו, מעקות ויתדות ברזל. מלמעלה תצפית יפה אל ההר החלק ואל שלוחת צלמון בדרום. חבל שכל האיזור שמסביב להר, נפגע אנושות ע"י פעילות הרכייה של מפעלי הפוספטים.
גלרית תמונות מהטיול
צילם: חזי יצחק
לגלרית תמונות מהטיול
גלרית תמונות של הור ההר
מקורות
מדריך ישראל- הר הנגב וחבל אילות. כתר ומשרד הביטחון ההוצאה לאור, 1978.