לנחל אלות ונחל סרפד – אל המצבה לזכרו של יאיר פלד ז"ל
המצבה לזכרו של יאיר פלד בנחל סרפד
"לעד יפסע ולא יגיע
אל סוף הדרך, ככבות היום."

"תחת הנעצוץ יעלה ברוש, ותחת הסרפד יעלה הדס" – ישעיה, נה, 13.
עניין
מידע
תיאור המסלול
מקורות
מפות
אלה אטלנטית בנחל אלות
עניין
עניין: המסלול עובר בנופי הר הנגב הגבוה. אלות אטלנטיות רחבות גזע בנחל אלות והמצבה לזכרו של יאיר פלד בנחל סרפד. יאיר היה מפקד סיירת צנחנים ונרצח בסמוך למקום בו נמצאת המצבה ע"י שני בדואים ב-7 לספטמבר 1959. הוא היה שילוב של מחנך, פורץ דרכים ומפקד.
"מי שלח פרא חפשי, ומסרות ערוד מי פתח" איוב, לט, ה
מידע
אורך המסלול: 43 ק"מ
זמן: 10 שעות
דרגת קושי: קשה.
נקודת התחלה וסיום: חניון בורות לוץ כ- 28 ק"מ מצומת הרוחות.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 18
עונה מומלצת: באביב ניתן לההנות מהפריחה בהר הנגב הגבוה.
מים: בחניון בורות לוץ יש מים לשתיה. יש להצטייד לפחות ב-5 ליטר מים לאדם.
הערה: בשל מצב הקרבה לגבול המערבי עם מצריים, מומלץ להצטייד באקדח.

תיאומים: יוני שריר- פקח רשות שמורות הטבע של הר הנגב, 0577-7620064
על יאיר פלד
רוכבים בנחל אלות
תיאור המסלול
את המסלול נתחיל בחניון בורות לוץ, שם ניתן להשאיר את המכוניות (יש גם מים בחניון) ונרכב לאורכה של דרך העפר המסומנת בכחול היורדת בנחל אילות. נחל אילות שאורכו כ- 13 ק"מ יורד מאזור הר רומם לכיוון צפון מערב בהתחתרו בסלעי גיר קשים מגיל טורון ואחרי כן בסלע קרטוני לבן מגיל האיאוקן עד התחברו לנחל חורשה. לאורך הנחל כ-180 אלות אטלנטיות שהן כנראה שריד לחורש הערבתי שכיסה את הר הנגב הגבוה בתקופה אקלימית לחה יותר. אלות אלו הן שהעניקו לנחל את שמו וכאן הוא הריכוז הגדול ביותר שלהם בהר הנגב הגבוה. לאחר כ-1.9 ק"מ נזהה מימין לדרך מספר מבנים עגולים נמוכים, הבנויים מאבנים, כאשר ממולם מתנשאת הפסגה הבולטת של ראש אלות נ.ג. 980. באופן כללי הדרך בנחל אלות היא טובה מלבד מספר קטעים של מדרגות שבהן העבירות היא קשה יותר ובעלי אופני השיכוך המלא יעברו זאת בניחותא. לאחר כ- 4.6 ק"מ נוספים נזהה משמאל לדרך גלי אבנים בולטים. אם נרים את המבט לעבר מעלה השלוחה, נראה שאנו למעשה נמצאים בתוך בית קברות קדום.
טומולוס
. גלי אבנים אלו הם טומולי- קברים המתוארכים לתקופת הברונזה הקדומה והתיכונה, מלפני 4000 שנים ויותר. נראה שחלק מהקברים באתר נחפרו ולפני מספר שנים בביקור קודם שלי במקום מצאתי חלקים מגולגולת של תינוק. כדאי לעלות ברגל אל ראש השלוחה ולהתרשם משדה הטומולי. תופעה מעניינת נוספת היא קברים קטנים המחוברים לקברים הגדולים (יתכן שאלו קברים של ילדים). הטומולי הם תופעה שכיחה בהר הנגב ובאזור יש שדות קבורה גדולים בהר חורשה ובאזור רמת ברנע. מרביתם בנויים ממעגל חיצוני של אבנים גדולות וניצבות, ופנימם ממולא באבנים קטנות. במרכז גל האבנים מצוי תא קבורה. הקברים מיוחסים לאנשי תקופת הברונזה התיכונה א' העלומה. האם יתכן שאלו הם קבריהם של בני ישראל שנדדו במרחב זה 40 שנים עד שהדור הסורר כלה במדבר?
צומת דרכי העפר בחיבור של נחל אילות לנחל חרשה
נחל אלות ממשיך להתפתל ולרדת, ובמספר מקומות ניתן לזהות מטמורות בדואיות בדופן הערוץ ושרידים של טראסות חקלאיות. מלבד עצי האלה האטלנטית, בולטים צמחי בוצין סיני הגבוהים, שצורתם דומה למנורת קנים. משדה הטומולי ועד למפגש עם נחל חורשה המרחק הוא 6.6 ק"מ. במקום שלט המצביע על הדרך הממשיכה ימינה ומטפסת אל כביש הגבול.
נמשיל לרכב במורד נחל חורשה בדרך העפר עוד כ- 6 ק"מ ונפנה ימינה בדרך העפר שמוליכה לנחל סרפד. אנו נמצאים ברמת ברנע שהיא החלק המערבי של רמת עבדת. ממול ניתן לראות הר חמרן ושלוחת קדש ברנע שהן פסגות לאורך קו השבר סעד-נפחא החוצה את רמת עבדת. במערב ניתן לראות הר בולט מעבר לגבול- זהו ג'בל חלאל שפסגתו בגובה 892 מטר מעל פני הים ובתוכו מכתש לא גמור (עלה לכותרות לאחרונה, סוף 2005, כמקום מסתור לפעילי טרור שבצעו את הפיגועים בטאבה ובשארם א-שיך). הר זה מזוהה על ידי מספר חוקרים כהר סיני ואלו מוצאים בשמו הערבי שפירושו קדוש וחוקי הד למתן תורה במקום הזה. מצפון להר עובר ואדי אל עריש במעבר צר הנקרא א-דיקה. באזור ג'בל חלאל גדלים מספר עצי ערער אדום שכמותם יש בהרי אדום.
מבט מערבה אל ג'בל חלאל שבסיני
דרך העפר עוברת מצפון לשלוחה צרה ומוארכת המפרידה בין אגני הניקוז של נחל סרפד ונחל אלות. למרגלות שלוחה זו מספר בורות מים. אנו רכבנו לאחד מהם. בור מים מטיפוס מאגורה שהיה חרב (ספטמבר 2005) וחיפשנו לשווא את מאגורת סרפד. לאחר מכן הדרך יורדת בנחל סרפד. לרוב הנחל שרידים של טראסות חקלאות קדומה המעידים שהאזור בעבר היה מעובד ומן הסתם מיושב. לאחר שני ק"מ במורד הדרך בנחל סרפד נזהה מימין את האנדרטה לזכרו של יאיר פלד. כ- 10 מטרים דרומה לאנדרטה נמצא גל אבנים שמציין את המיקום המדויק בו נמצאה גופתו של יאיר ז"ל שנרצח כאן ב-7 לספטמבר 1959. זהו המקום בו כדאי לספר מעט על יאיר פלד (ראה קישורים).
מבט צפונה אל רמת ברנע ושלוחת קדש ברנע
נשוב באותה הדרך במעלה נחל סרפד עד לעיקול הדרך ואז נמשיך במעלה הנחל לאורך השביל. נחל סרפד ששמו הערבי הוא ואדי חראיק, עובר כאן בין הר עיירים לשלוחת "הסכין" המפרידה בינו לבין נחל אלות. זהו קטע רכיבה טכני לאורך שביל שהוא לא תמיד ברור. בדרך נחלוף על פני טראסות ומספר מבנים עגולים וכן בחלקו העליון גילינו מספר מטמורות בדואיות יפות. השביל שהוא למעשה נ'קב קדום משמש היום מבריחים שעוברים את הגבול מסיני ומצאנו עקבות שלהם לאורך כל הדרך. חשוב מאד לעלות בנחל הראשי עד שהוא נסגר על ידי המתלול הגבוה. לאורך הנחל קיימים שני שבילים עיקריים והרכיבה היא קלה יותר בשביל המזרחי שעובר מעל האפיק. בחלק העליון מספר עצי אלה אטלנטית נמוכים. אנו עלינו בערוץ צר העולה לכיוון נ.ג 903. העלייה היא כמובן רגלית ודי תלולה ובסופה נפגוש את דרך העפר העוברת על הרמה שמעל נחל אלות. זוהי דרך שנפרצה בעבר על ידי הצבא וניתן לדהור לאורכה. בדרך מספר עליות לא ארוכות אך תלולות כאשר היא חוצה את היובלים העליונים של נחל עקרב. בשעות אחר הצהריים המאוחרות, כאשר קרני השמש הארגמניות מאירות את אזור הר הנגב הגבוה, הנוף הוא נפלא. במערב ניתן לזהות את האנטנות של הר חריף, ובמזרח את רכס הר נפחא ואת בסיס רמון. אוסף של שלוחות וואדיות, קוים מעוגלים יחסית, נשקף לכל העברים. בסוף נחלוף על פני מתקן צבאי נטוש שנותרה ממנו רק הגדר ההיקפית. נפנה ימינה לדרך שתוביל אותנו אל הדרך המסומנת בכחול שרכבנו בה בבוקר ומשם עוד עלייה אחת ואנו שוב בבורות לוץ.
ליד המצבה לזכרו של יאיר פלד
מקורות
אריאל אנציקלופדיה לידיעת הארץ , זאב וילנאי. עם- עובד, תל אביב, 1978.
סיני עבר והווה, זאב וילנאי. הוצאת אחיעבר, ירושלים תשכ"ט, 1969.