לסינגל עזוז ולבור הסבח'ה

"יקרו ודאי עוד התנגשויות בצפון הארץ ובמרכזה, ובכל זאת אנו חשים שהמאבק יהיה על הנגב, על אותו חבל ארץ מרוחק, חסר כל מים ובלתי מיושב. יש מי שנרתע מכל אלה, אבל אנחנו, האומנם נותר על כך שנכיר היטב את הנגב? והנה, בגלל בעיות חום ומים כאילו מוציאים את הנגב ממפת הטיולים. והרי מי שמכיר את הגבים בנגב יכול לצאת אפילו בלי מימייה. טיול האופניים הוא הדרך הטובה ביותר להכיר את הארץ. באוטו נוסעים וחולפים מהר מדי, ואילו באופניים בחברותא גדולה, הטיול הוא גם מהנה וגם מועיל".

סרן יאיר פלד ז"ל שנרצח בנגב בשנת 1959 – מתוך "דרך יאיר" מאת יוסף ארגמן – 1982.

הקדים את דורו- יאיר פלד ומסעות אופניים בשנות החמישים
בתוך בור הסבח'ה. צילפ. בוריס גיטס
עניין

עניין: דווקא בימים אלו (ספטמבר 2011), כאשר הגבול במערב הנגב עולה שוב לכותרות ואיסורים שונים ומשונים צצים  לגבי טיול באזור מטעמי ביטחון, יש לחזור ולטייל בכברת ארץ זו. סינגל רכיבה נהדר ובור מים מדהים ביופיו ורכיבה בדרך הפטרולים על שם סרן יאיר פלד שבטח לא היה אוהב את הרעיון להוציא את אזור הגבול מממפת הטיולים.

מבט מדרך הפטרולים אל בקעת הסבח'ה
מידע

תאריך טיול: 9.9.11

נקודת התחלה וסיום: עזוז

אורך המסלול: 28 ק"מ

זמן: 6 שעות

דרגת קושי: בינוני. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ

מפה:  מפת סימון שבילים, חולות ורמת נגב מס' 16.

         סינגל עזוז במפת  שבילי האופניים של "שביל נט"

תיאום עם הצבא :  חמ"ל חטיבה- 08-9115637

דקל בתחילת המסלול
תיאור הטיול

 

הישוב עזוז מונה כיום 15 משפחות והוא  ממקומם על גבעה מעל  החורשה שבה שתי הבארות (ביר אל ביריין בערבית)  באר משה ובאר אהרון. במקום בית קפה של איל ופגי  וכן צימרבוס – צימרים בתוך אוטובוסים משופצים. יש למקום קסם מיוחד- לי זה הזכיר משהו מן האווירה של סיני. אזור עזוז  וניצנה הוא שער הכניסה לארץ ישראל מסיני ולכן חשיבותו לאורך ההיסטוריה. באזור שרידים רבים של מערכות חקלאות קדומה וכן מבנים עתיקים וגלי אבנים ששימשו לקבורה.
סימון סינגל עזוז
שביל האופניים שמתחיל מהחורשה למטה  מסומן ע"י שילוט ייחודי – שלטי ברזל של גמל על שני גלגלים ובדרך כלל אין בעייה לעקוב אחריו, אנחנו הסתבכנו מעט בתחילה.  השביל מטפס במתינות בתוך ואדי שמדורג ע"י טראסות עתיקות ולאחר כ- 8 ק"מ מתחבר לדרך הפטרולים. מימין על הכיפה תצפית  של צה"ל ומערבה מבט יפה אל תוך  מרחבי סיני ואל משורי הסבח'ה שבעונות גשומות הופכים לשדות מעובדים. ממש מתחתינו ממתינה לנו הפתעה מדהימה.
כדאי להשאיר את האופניים על הדרך ולרדת ברגל בשביל ברור שאורכו כחצי ק"מ עד לבור הסבח'ה. בור המים מכוסה בחתיכת פח שניתן להזיה. יורדים בזהירות בסולם ברזל דרך פתח צר לתוך המים. למטה זוהי בריכה עמוקה שאורכה מספר מטרים של מים נקיים גם בסוף הקיץ – פשוט לא יאמן. הבור כנראה נבטי מנקז שטח שלא גדול של, אך בשל העובדה שהמים לא גלויים לשמש, הם נשמרים שם לאורך כל השנה.  כנראה שהבור שימש את החקלאים  הקדומים שעבדו את החלקות בסבח'ה. לדעתי זהו בור המים היפה ביותר שראיתי בכל הנגב.
עץ האשל בנחל חורשה

מטפסים חזרה לדרך הפטרולים וממשיכים לרכוב דרומה. הדרך מטפסת לאורך השלוחה לעומת כביש הגבול שעובר בשטח נחות למטה.  לאחר כארבעה ק"מ מדרום לגבעת כדר השביל  עוזב את דרך הפטרולים. מדרום  ניתן לראות את שלוחת קדש ברנע שהיא על שבר סעד נפחא וכן את הר עזוז.  מכאן מתחיל קטע רכיבה טכני נהדר. השביל יורד אל אפיק הואדי ואחר שוב מטפס על שלוחה ויורד לעץ אשל אדיר מימדים  באפיק נחל חורשה. זהו מקום נהדר למנוחת צהריים בצל  ולמצוא מפלט מקרני השמש היוקדות גם בספטמבר. מדהים שבכל המרחב הזה הצליח עץ בודד לשרוד את התנאים הקשים של המדבר.

יורדים בסינגל עזוז
אנו ביצענו סטייה מן השביל  כדי לבדוק את הגבעה שמסומנת במפה סימון השבילים כהר הקדוש. חצינו את אפיק נחל חורשה והמשכנו צפונה בדרך המסומנת בכחול כק"מ וטיפסנו עפר לגבעה שטוחה שמוקפת בגדר אבנים  בגובה של כ-70 ס"מ. גדר האבנים יוצרת  מעין מתחם שאולי שימש לפולחן – עוד מהחידות של המדבר. בניית גדר האבנים הזו דרשה מאמץ  גדול מהבנאים הקדומים .
ההר הקדוש מעל נחל חורשה

מראש הגבעה תצפית לעבר נחל ניצנה בצפון וכן ניתן לזהות את עזוז. כדי להתחבר בחזרה לשביל הרכיבה יש לחצות שוב את נחל חורשה, לטפס בדרך עפר תלולה ולהמשיך בכיוון צפון מערב. השביל חוצה טראסות חקלאיות ומגיע בחזרה לדרך לחורשה שמתחת לעזוז.