אל נחל הנחלים שמדרום להר ההר 

הדיוקן מנחל סבך
עניין

אזור לא כל כך מוכר של נחלים במזרח הנגב – נחל שרף וחגור ונחל סבך וחצבה. נופי מדבר יפים, קניונים וגבי מים ורכיבה בשבילי גמלים עתיקים. בולבוסים והר ההר שעומד איתן  בפני שיני הדחפורים שהפכו את האזור שמסביבו לאזור מכרות.

מידע נחל שרף וחגור

אורך המסלול 33 ק"מ

זמן- 6 שעות

דרגת קושי: בינוני +

נקודת יציאה: שער מפעל הפוספטים נחל צין.

נקודת סיום: חניון לילה הר ההר.

עונה מומלצת: חורף ואביב

לוגיסטיקה:  בסוף הטיול צריך להביא את הרכבים משער המפעל לחניון הלילה שמדרום להר צין. יש לנסוע בדרך המטיילים שמצפון להר עד לפנייה להר צין ושדה הבולובוסים

מסלולים נוספים באזור
אל נחל שרף ונחל חגור
לאורכה של ד'רב אל סלטאנה - משדה בוקר לערבה
מפת התמצאות הר ההר
תיאור המסלול (9-10.12.11):
וצאים ממגרש החנייה שבסמוך לשער  מפעל הפוספטים בנחל צין לכיוון דרך המטיילים שעוברת מדרום להר צין. זוהי דרך טובה  שממנה תצפית יפה אל הר ההר. רוכבים כ- 7 ק"מ ועוברים את הכניסה לשדה הבולבוסים. המטרה היא להגיע בשלום  לכניסה לנחל חגור מבלי להתברבר בתוך שטחי המכרות שמקיפים הר ההר.
בנחל סבך. צלם:אמנון חביב

 פרט חשוב מאד בשטח הוא מסילת הברזל המחברת בין מפעל אורון למפעל נחל צין, תמיד  ניתן לרכב על המסילה או בצמוד אליה ולנוע בכיוון מזרח-מערב מבלי להסתמך על הדרכים בין שטחי המכרות.  לאחר הפניה לשדה הבולובוסים ממשיכים עוד ק"מ וחצי ופונים לדרך עפר טובה שממשיכה דרומה ומגיעה למסילה. ממשיכים על המסילה כ-500 מטר ויורדים לתוך האפיק של נחל חגור בו מפוזרים עצי שיטה גדולים. כאן צריכים לזהות את השביל המסומן בשחור  ולהיזהר לא לפספס אותו. השביל עובר בואדי ואחר מטפס במעלה קצר אל הרמה שממערב לנחל חגור. מכאן מתחיל קטע רכיבה יפה עם השביל עד החצייה של ד'רב אל סלטאנה .

הר ההר
ניתן להשאיר את האופניים ולהמשיך רגלית במעלה נחל חגור לעין אורחות ששמו בערבית עין אל קטר שמן הסתם הוא גב מים- מהלך של ק"מ לכל כיוון. הפעם עין אורחות היה חרב לחלוטין.  חוזרים לד'רב אל סלטאנה ומתחילים בטיפוס ארוך לפרשת המים המפרידה בין נחל חגור לנחל שרף. בסוף העליה תצפית יפה אל בקעת נחל שרף ןאל הר טרף והמשך שלוחת צלמון. הנוף צחיח וחשוף חף מכל צומח ורק הערוצים חורצים סימנים בהרים. יורדים לראש נחל שרף ופוגשים בשביל המסומן בירוק היורד לבקעת צין. זהו אחד השבילים היפים ביותר לרכיבה.
מעל נחל חגור

 נחל שרף הולך ומעמיק ובדרך עוברים מפל גבוה ואחר עוד מפל וביניהם רכיבה טכנית שמאמצת את כל החושים. הרחק בין כתפי הקניון של נחל שרף מתנשא לו הר צין במלוא הדרו. לאחר שטפונות הגב הגדול בנחל שרף מלא, אך פעם הוא היה ריק. ביציאה מנחל שרף מגיעים שוב למסילה וממשיכים ימינה כ-400 מטר עד למחסום ברזל. מכאן יורדת דרך רחבה וכבושה שמתחברת לדרך שהולכת לשדה הבולובסים.  חניון הלילה ממוקם ממש בשולי שדה הבולובסים שהוא מיוחד מאד ויש לשמור לא לפגוע בו. הבולובסים נוצרו סביב גרעיני התגבשות בים רדוד רוחש פעילות, אך כל ההסברים הגיאולוגים המלומדים לא יכולים להסביר את ההשתאות מהריכוז המדהים הזה של אבנים עגולות דווקא כאן  למרגלות ההר המיוחד הזה.

מיטת שדה
נחל סבך ונחל חצבה

אורך המסלול 31 ק"מ

זמן- 7 שעות

דרגת קושי: קשה, המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים

נקודת יציאה: חניון לילה הר ההר

נקודת סיום:שער מפעל הפוספטים נחל צין

עונה מומלצת: חורף ואביב

לוגיסטיקה: בתחילת הטיול יש להקפיץ את הרכבים מחניון הלילה בהר ההר לשער מפעל הפוספטים  נחל צין.

מיטת שדה

את היום התחלנו בטיפוס רגלי אל ההר ממנו תצפית נהדרת אל רכס חצרה והרי אדום ומהעבר השני אל שלוחת צלמון. ההר זוהה עם קברו של אהרון הכהן, אך מן הסתם הזיהוי הזה בעייתי, כי האזור הזה עני במקורות מים  ובני ישראל שביכו את אהרון 30 יום היו סובלים מצמא.  מבחינת ההר עצמו אין ספק שזהו מקום מרשים שניתן לדמיין את משה, אהרון ואלעזר עולים בדומיה ורק את אלעזר ומשה יורדים ממנו. אהרון לא שב איתם. אהרון נאסף אל אבותיו. 

בולובוסים עליך

"ויסעו מקדש ויבואו בני ישראל כל העדה הר ההר; ויאמר ה' אל משה ואל אהרון בהר ההר אשר על גבול ארץ אדום לאמר. יאסף אהרון אל עמיו כי לא יבוא אל הארץ אשר נתתי לבני ישראל על אשר

מריתם פי למי מריבה." במדבר, כ', כ"ב.

על פי התאור המקראי יש לחפש את הר ההר ליד קדש ברנע וארץ אדום אולי השתרעה בתקופה ההיא גם על חלק מהנגב. בינתיים  ג'בל הארון שמעל פטרה הוא המפורסם מבין ההרים  המתהדרים כמקום קבורתו של אהרון. 

בנחל סבך

מחניון הלילה של הר צין (דרך אגב יש עוד הר צין אחד ליד מצפה רמון) נמשיך בדרך הרחבה מערבה ואחר דרומה שוב אל המחסום ליד מסילת הברזל . נעבור את המחסום לדרך הרחבה שמדרום למסילה ונמשיך בה ק"מ מזרחה עד לחצייה של נחל סבך ונפנה ימינה לנחל סבך. נחל סבך הוא נחל מקביל לנחל שרף, רק שלא מפורסם כמוהו. מי שמע כבר על נחל סבך, אין בו שביל מסומן והוא ממש על גבול המכרות של מפעל הפוספטים.   הרכיבה היא טכנית בין אבנים ושיחי מלוח ועצי אשל ששורטים את הרגליים. הנחל מתחתר ויוצר קניון אך ניתן לרכב כמעט לכל אורכו. אנו המשכנו באפיק המרכזי ובאחד הקירות הזקופים שסוגרים על הקניון נגלה לנו פרצוף נהדר וקדמון בסלע- קראנו לו הדיוקן  מנחל סבך. עבורי רק התגלית הזו שווה את הרכיבה כאן.  הנחל יוצא לבסוף ומתחבר לדרך העפר שעוברת מעל נחל חצבה, ממש על גבול שטח כרייה.

הקניון בנחל חצבה

כדי להיכנס לאגן הניקוז של נחל חצבה יש לחצות את הדרך ולהמשיל צפון מזרחה, הנחל הוא ממש מתחת לדרך. אנחנו מעט טעינו והמשכנו על נ'קבים דרומה. נחל חצבה הוא שובב נחל כמעט לא מוכר ולא מטוייל, עובר בו שביל לא מסומן והרכיבה בו דורשת מאמץ וריכוז אך היא מדהימה.   בנחל נקיקי עם גבים שמתמלאים במים לאחר שטפונות. גבים אלו היוו בעבר מקורות מים חשובים לבדואים שחיו בערבה. השביל גם עוקף מפל גבוה וממשיך בערוץ – חוויה של רכיבה. איך נחל חצבה עדיין נחבא לו ושומר את סודותיו.  הנקיק אפילו אינו מופיע במפת סימון השבילים . מדהים, איך גם בארץ הקטנה שלנו עדיין  להתרגש מחדש על מקומות חדשים ולא מוכרים. אני מקווה שבין מן הימים נרכב בנחל חצבה לכל אורכו.

http://www.boker.org.il/meida/negev/desert_biking/springs/hazeva/pics/yaron_hazeva.jpg
בנחל שרף
 לצערי לא היה לנו מספיק זמן להמשיך במורד נחל חצבה ויצאנו ממנו במקו שבו דרך עפר חצתה אותו. אנו המשכנו בשביל יפה לכיוון ראש נחל תבן, ומשם דהרנו בירידה מטורפת בדרך עפר לכיוון נחל צין עד מסילת הברזל. הדרך המהירה לשער מפעל צין, היא פשוט על המסילה או בשביל שנמשך לצידה. המסילה נכנסת לתוך האזור המגודר של המפעל, אך ניתן לצאת ממנו בקלות לכיוון הש.ג. של המפעל (כ-3.5 ק" מ).

תמונות