אל צוקי אוביל ונחל סירה- בארץ שבילי הפראים.

ענין

"ועל הגמלים אוביל הישמעאלי" , דברי הימים, א, כז, 30  

 

זהו מסלול מדהים באזור לגמרי לא מוכר מדרום לנחל פארן. המסלול כולל רכיבה בשבילים צרים, עליות וירידות רגליות תלולות. מצוקים, מפלים ונופי מדבר מהממים. 

מידע

תאריך : 30.3.12

אורך המסלול: 29 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל עליות וירידות רגליות וכן מצריך ניסיון בניווט.

נקודת יציאה וסיום: תחנת קצ"א וחברת חשמל על כביש 40 כ-6 ק"מ דרומית מנחל פארן.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

מפות: מפות סימון שבילים מס'  17 ו-19.

אזהרה: המסלול עובר בשטח אש. 

נחל ציחור
תיאור המסלול

מתחנת קצ"א רוכבים על כביש 40 כ-1.5 ק"מ ופונים לדרך העפר המסומנת באדום בנחל ציחור. נחל ציחור הוא  אחד מן הנחלים הגדולים בנגב. אפיקו רחב ולאורכו עצי שטיה רבים. רוכבים  במעלה הואדי כ-ארבעה ק"מ ופונים ימינה בדרך עפר לפני צוקי אוביל.  רוכבים על שביל פראים יפהפה. בכל האזור הפראים התאקלמו היטב ושבילי ההליכה והגללים שלהם ניכרים במקומות רבים. השבילים צרים יותר משבילי גמלים, אבל נוחים לרכיבה. מתקדמים בכיוון כללי צפונה ומתחברים לדרך עפר צרה שמטפסת בואדי צר. בסוף הואדי מטפסים רגלית בשביל פראים תלול אל צוקי אוביל (בערך במיקום האות "ל" במילה אוביל המופיעה במפה). מיהו אותו אוביל שזכה שהצוקים והמישור  יקראו על שמו. אוביל היה שר הגמלים של דוד המלך. 

תצפית מזרחה מצוקי אוביל.

אוביל – אחד משנים עשר שרי הרכוש למלך דוד, שהיה ממונה על גמליו. תקופתו המאה העשירית לפני הספירה. נקרא ישמעאלי מפני שהתגורר בארץ  ישמעאל, ארץ בני הגר. ויש אומרים שהיה ישמעאלי. מתוך המילון האנציקלופדי של המקרא, איתן אבניאן, הוצאת איתאב, 2003. 

רוכבים ברמה למעלה.

מלמעלה נשקף נוף יפה של משור אוביל בואכה נחל פארן. האזור של צוקי אוביל הוא אחד מן האזורים הפחות מטויילים שראיתי בארץ.  זוהי מן רמה שמסתיימת במצוק היקפי שהוא כמעט בלתי עביר. רכבנו דרומה על שבילי פראים  לכיוון נ.ג. 508 ולראש מפל גבוה ובלתי עביר. הלאה בדרום בלט הקיר הדרומי של נחל ציחור.  השביל עובר על פי התהום אחר המשכנו לקניון ממערב לו. מהתבוננות במפה ניתן לראות שהמצוק הזה נמשך עוד מספר ק"מ מערבה לכיוון נחל פארן  והוא מהווה מעין פרשת מים מקומית בין אגן הניקוז של נחל ציחור לבין אגן הניקוז של נחל פארן.

לא מצאנו כל אפשרות לרדת למטה. חזרנו צפונה לאורך המצוקים ועברנו על פני בולובסים גדולים.  שוב הגענו למצוק מעל לראש נחל סירה. מצאנו ירידה על פני מדרגות סלעי צור והורדנו את האופנים מיד ליד ולבסוף מצאנו את עצמנו בנחל סירה. באפיק עצי שיטה וסלע מדהים שבו מעין כדור קוורץ מבוקע.
כסא הכבוד בנחל סירה.
נחל סירה הוא יובל של נחל פארן ומתחבר אליו בדיוק בתחילת מעלה פארן. התקדמנו בנחל כ-2 ק"מ פתאום ללא התראה מצאנו את עצמנו בראשו של מפל פרסה שגובהו כ-30 מטר.  שביל צר ורכיב עוקף את המפל מימין ויורד שוב לאפיק. האפיק נעשה צר יותר , אבל ניתן לרכוב בו. חולפים על פני צורות יפות בסלעי הקרטון- דוגמאות של משולשים.
המפל בנחל סירה.

הנחל מבצע פנייה חדה ונכנס למעין קניון קצר שבו דרך עפר שמתחברת לכביש 40 בדיוק ליד השלט: "זהירות אבנים מדרדרות". עברתי בכביש הזה עשרות פעמים, ואף פעם לא זיהיתי את הכניסה הזו לנחל סירה וגם לא ידעתי על קיומו, וזה אולי סוד קסמו הגדול של האזור הזה. מטפסים את מעלה פארן ולאחר 4 ק"מ נוספים חוזרים לנקודת היציאה.  הטיול הזה פתח לי צוהר לאזור מעניין ולא מוכר  שמצריך לשוב אליו.