אל נחל סמך ונחל מיצר

חציית נחל סמך.
עניין

"...ולאחר שהקפנו סלע בזלת עצום שניצב שם נתגלה לעינינו מחזה משובב נפש ומדהים ביופיו. כאן, באתר מבודד וקשה לגישה, שהוד קדומים אופף אותו, תחבלו הקדמונים והקימו בימים קדמונים מקום מקלט מסותר ומקסים... אני רואה בחורבות של אום אל קנאטיר את מיטב התגליות שגיליתי עד היום, ולדעתי ראוי הוא מאד לעוד ביקור ובדיקה מדוקדקת ביותר".

 

לורנס אוליפנט, 30 למרס 1883. 


טיול בן יומיים בדרום רמת הגולן העובר בין בתי הכנסת של אום קנאטיר ,דיר עזיז וכנף . ביום השני רוכבים בנחל מיצר ולבסוף יורדים דרך סוסיתא, אתר ארכיאולוגי מדהים מעל הכנרת. 

מתחת לגשר מעל נחל סמך.
יום ראשון: אל נחל סמך ונחל כנף

תאריך הטיול: 25-26 לאפריל 2012

אורך המסלול: 33 ק"מ

זמן:  6 שעות

דרגת קושי: בינוני +

נקודת יציאה: חניון  דליות

נקודת סיום: מעיין כנף

עונה מומלצת: סתיו ואביב

מפה: מפת סימון שבילים מס' 1, גולן וחרמון. 

כתבה על המסלול בארץ וטבע גיליון אוקטובר 2012
בית הכנסת העתיק באום אל קנאטיר.
יוצאים מחניון דליות. חוצים את הכביש וממשיכים דרומה בדרך עפר   שלאורכה עובר שביל הגולן. הסימון של שביל הגולן אינו  ברור וסופו של דבר אנו המשכנו מערבה וירדנו  בדרך העפר המסומנת בשחור אל הגשר  שמעל נחל סמך. מתחת לגשר בריכת מים צלולים וזהו מקום טוב לחנייה. הגשר והדרך שמעליו הם חלק מתוואי מערכת ההטייה הסורי מ-1964. הסורים ביקשו להטות את מי מקורות הירדן, הבנייאס והחצבאני אל דרום רמת הגולן ואל ממלכת ירדן, כדי לגזול את המים מישראל. 
אום אל קנאטיר- שלט הסבר.
תוכנית זו סוכלה ע"י הפצצות של חיל האוויר והארטילריה של צה"ל.  הדרך מטפסת ואחר כק"מ מגיעים לשביל שמטפס אל אום אל קנאטיר. שתי הקשתות הם חלק מבית המעיין שאגר את המים לבריכה. מעל בית המעיין נמצא בית הכנסת העתיק המגודר ועליו ניתן רק להציץ מבחוץ. במקום מתנהלת חפירה ארכיאולוגית העושה שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים.  במקום נתגלו מספר אבנים מעוטרות במנורות שבעת קנים. ארון הקודש הוצב בקיר הדרומי של בית הכנסת שפנה לכיוון ירושלים.
הירידה לנחל סמך מאום אל קנאטיר

בבתי הכנסת ברמת הגולן היו שתי תפיסות לגבי כיוון התפילה. האחת ראתה את הגולן כהמשך לגליל שבו כיוון התפילה היה לכיוון דרום. השנייה ראתה את הגולן כחלק מעבר הירדן המזרחי שבו מתפללים מערבה. בית הכנסת באום אל קנאטיר נקרא גם קשתות רחבעם על שם רחבעם גנדי שתמך בחפירות באתר. 

מצפה שקד לזכרו של שקד מאירי.
נחזור לדרך העפר ונתחיל בירידה מדהימה אל אפיק נחל סמך ששמו הוא למעשה נחל סמק כלומר דגים בערבית. שם זה ניתן לו בשל הדים הרבים שהיו בשפכו לכנרת. נחל סמך יוצר מפער אדיר ברמת הגולן משום באזור זה שכבת הבזלת היא מתחתר בסלעי המשקע הרכים יותר.  בחציית הואדי יש לחצות קטע קצר בתוך המים ולהמשיך במעלה הדרך  המסומנת  בירוקה המטפסת במתינות לכיוון מושב רמות.
מעיין כנף ע"ש אשי נוביק
נפנה ימינה לחוות רמות- קטע עלייה תלול בכביש. בסוף הכביש תצפית יפה את הכנרת ואל הרי הגליל המזרחיים. נמשיך בדרך העפר שממשיכה לטפס עד למצפור ע:ש סרן שקד מאירי שנפל כאן במהלך ניווטים בהיותו בשירות מילואים. לזכרו הקומה רחבת התצפית אל נחל כנף וכן נפרץ שביל הליכה. ממול ניתן לזהות את עצי האיקליפטוס בסמוך למעיין כנף. רוכבים בדרך העפר המסומנת בכחול ועוברת בשלוחה הצרה שמפרידה בין נחל סמך מדרום לנחל כנף בצפון. עד לפיצול הדרך שיורדת לנחל כנף. ירידה לא קשה מיוחד ואחר טיפוס מתון יביאו אותנו למעיין כנף. המעיין שנקרא  גם על שמו של  אשי נוביק,
הנצחה לאסי נוביק במעיין כנף.

איש מושב כנף שנפל במלחמת לבנון  השנייה. במקום בריכה יפה הצופה אל נוף מדהים של נחל כנף, ערסלים ושולחנות פיקניקים וכן מערכת קולית שמספקת הסבר על המקום- פינת חמד שיש להמשיך ולטפח ולשמור על ניקיונה. מעל הדרך  נמצא בית הכנסת העתיק של דיר עזיז.  בית הכנסת הוקם כנראה ברבע השני של המאה הששית לספירה והוא חרב ברעש האדמה  ב-18 לינואר 749 וכונה רעש שביעית משום שחל בשנת שמיטה. ברעש זה ירבה גם סוסיתא והוא הורגש בעיקר בטבריה ובירושלים.  

בית הכנסת העתיק בדיר עזיז.

ממעיין כנף המשכנו למושב כנף וירדנו לחורבת כנף. היציאה היא דרך שער בגדר ההיקפית של המושב לצד מערב. הירידה תלולה ובקצה השלוחה בנקודת תצפית נהדרת על הכינרת ניצב מבנה גדול הבנוי בזלת.  זהו אסם שנבנה במאה ה-19 מעל חורבות בית הכנסת של כנף. מחוץ לבניין עדיין פזורות אבנים מעוטרות שקישטו את מזוזת בית הכנסת. כמו כן נתגלתה כתובת שזו לשונה: "זכור לטוב יוסה בן חלפו בן חנ". גם כאן תיארכו החוקרים את בניית בית הכנסת לתחילת המאה הששית לספירה.  

החזרה למעלה קשה יותר. אנחנו  התמקמנו ללינה ברחבה העליונה של מעיין כנף ואין בעייה לרכב רגיל להגיע אליו. 

עיטור אבן מבית הכנסת בכנף.
יום שני: אל נחל מיצר וסוסיתא

אורך המסלול: 31 ק"מ

זמן:  5  שעות

דרגת קושי: בינוני +

נקודת יציאה: אבני איתן

נקודת סיום: תחנת הדלק בעין גב

עונה מומלצת: סתיו ואביב

מפה: מפת סימון שבילים מס' 1, גולן וחרמון. 

מסלול מעגלי בנחל מיצר.
סוסיתא במבט מרמת הגולן.

עניין: גולת הכותרת של הטיול היא הביקור בעיר העתיקה סוסיתא. עיר הלנסיטית מרשימה שהארכאולוגים רק התחילו לחשוף את סודותיה. 

אלון התבור בנחל סמך
את הרכבים נשאיר בכניסה למושב אבני איתו ונרכב כחתי ק"מ צפונה בכביש 98 עד לפנייה מזרחה לכיוון כביש המערכת. לאחר כק"מ וחצי מגיעים למחסום שמונע את הכניסה לרכבים אך לא לאופניים. המטרה הייתה לרכב לאורך כביש המערכת עד למיצר ובדרך לבצע תצפיות אל נהר הרוקד. הרכיבה לאורך הכביש נוחה ועד שהצבא קלט אותנו ושלח סיור לאתר אותנו כבר יצאנו מכביש המערכת העליונה והגענו לקרבת קיבוץ מיצר ולמתקן יצור גז המתן מהשפכים של הרפתות.  
עמודי האבן מסוסיתא המעידיפ על כיוון הרעש של שנת 749.

חוברים שוב לכביש 8 עד לתחילת שביל ההליכה בנחל מיצר. בכניסה ניתן לקחת דף הסבר על שמורה של נחל מיצר. נחל מיצר יורד בתלילות אל נהר הירמוך בתוך שמורת טבע ואדי מסעוד שבו נשמר יער פארק צמחייה מגוונת הכוללת מינים ים תיכונים עם מינים מדבריים ערבתיים. כיסוי הבזלת המצפה את הגולן הדרומי הוא דק יחסית  ומתחתיו סלעי קרטון רכים שנחל מיצר התחתר בהם.   הקטע הראשון עד למפגש עם ואדי ברברה הוא קטע תלול וטכני ורכבים טובים מסוגלים לרכב את רובו. אחר השביל נעשה נוח יותר. בדרך חולפים על פני עץ אלון תבור גדול ונהדר הניצב לו איתן ליד השביל. השביל מתחבר לכביש שבו נטפס חזרה לכביש 98. זוהי עלייה ארוכה ומתישה במקצת. למי שיש זמן וכח יכול להמשיל רגלית במורד השביל עד למפל בנחל מיצר (חצי שעה לכל כיוון). 

עמוד כותרת מגולף מסוסיתא.
מהכביש נמשיך לכיוון כפר חרוב. הכביש עובר על פני המיצר שהיא שלוחה צרה שמפרידה בין נחל עיו גב לנחל מיצר – השארית של רמת הגולן.  מנקודה זו תצפית יפה אל הכנרת ואל סוסיתא. ממשיכים עד הסימון של שביל הגוחן ויורדים בו אל הכביש היורד לסוסיתא. יש לשים לב ולא להמשיך במורד שביל הגולן, אלא לרדת בכביש אל סוסיתא. זוהי ירידה נהדרת עד לכניסה לגן הלאומי סוסיתא. נטפס עם האופניים אל סוסיתא. בכניסה אל העיר נזהה שרידים מתעלות הקשר של המוצב שהיה כאן עד מלחמת ששת הימים וכן שרידים של חוליות אמת המים שהובילה אל העיר.
בירידה מסוסתיא לעין גב.

על פסגת הר תלול המתרומם לגובה של 345 מטר מעל לחופה המזרחי של הכנרת, הקם במקום מבצר סלווקי כחלק ממערכת מבצרים השולטים על מבואות הגולן.  במקום הוקמה העיר ההלניסטית היפוס (כנראה בשל דמיון ההר לגב של סוס). בתחילה היו תושבי העיר עובדי אלילים, ואחר התנצרו. במקביל הייתה במקום קהילה יהודית קטנה שבימי המרד הגדול, חלק מהיהודים נהרגו ולקם נמכרו לעבדים בטבריה.  

חורבת כנף

עיקר השרידים הנראים היום הם מהתקופה הרומית והביזנטית וכוללים שער, רחוב ראשי, מערכת מים משוכללת, כנסיות חומות ומגדלים. העיר חרבה באותו רעש אדמה מפורסם של שנת 749.  המקום נחפר החל משנת 2000  ע"י אוניברסיטת חיפה  ונראה לי שהתגליות רבות ממתינות לחופרים. העמודים המגולפים ועמודי  הגרניט מרשימים ביותר וניכר שהעיר הייתה מפוארת מאד וישבה על דרך עתיקה שהמשיכה אל החורן. 

ירון במצפור שקד מאירי.

  לאחר מלחמת ששת הימים התגלתה מערכת מים משוכללת שכללה שתי אמות מים באורך של 25 ק"מ שהובילה מים ממעיינות נחל סמך ועין פיק.  האמות מוזכרות כבר בספרו של גוטליב שומאכר שביקר במקום בשנת 1885:

"מתחת למדרגת הבזלת הראשונה בוואדי פיק ניתן להבחין בשרידי אמת מים, אף שהיא הרוסה ניתן לעקוב אחריה עד החורבה בסוסיה. תשובי פיק סיפרו לי כי בזמן החורף ניתן לעקוב אחרי השרידים במורד – עד קלעת חוסן היא סוסיתא." (מידע נוסף על אמות המים לסוסיתא בספר – אמות המים הקדומות בארץ ישראל. 

ממש לפני תחילת הירידה בדרך העפר המסומנת בשחור – עץ זית ואנדרטה לזכרו של סרן רמי זית שהיה מפקד המוצב ונפל במקום ביום העצמאות ממש לפני פרות מלחמת ששת הימים.  הירידה לעין גב בדרך העפר היא נהדרת ומזמנת תצפיות יפות אל הכנרת ואל קרן עין גב.   מעניין שפעמים אינספור עברתי בכביש למטה ואף פעם לא שמתי לב לעלייה לסוסיתא ואף לא ידעתי על קיומו של אתר ארכיאולוגי כה מרשים מעל הכנרת. 

האנדרטה לסרן רמי זית.
מקורות

אורי מאור, ארץ המעיינות. ספריית בית אל, 2012.

מראי מקום, לטייל עם המקורות בצפון הארץ. עורכים חנה ודוד עמית, יד יצחק בן צבי, 2004.

מדריך ישראל, חרמון וגולן, משרד הביטחון ההוצאה לאור, 1978.

אמות המים הקדומות בארץ ישראל- קובץ מחקרים. עורכים: דוד עמית, יזהר הירשפילד, יוסף פטריך. הוצאת יד בן צבי, ירושלים, 1989.

מעיין לכל יום, ערן ודוד גלאור.הוצאת מסלולים 2010. 

ירידה בנחל מיצר. צילם: ארז צאלח
מפות
הכין: ארז צאלח
מפת המסלול נחל סמך
מפת מסלול היום השני