בעקבות שבילי נוודים בין ממצוקי דרגות לעין גדי

רועה צאן משבט הראשיידה
עניין

המסלולים עוברים באזור רמת המדבר שבין מצוקי דרגות ועין גדי בשבילי רכיבה נהדרים ובנוף מדברי מרהיב.  בין רמת המדבר לאזורי ספר המדבר וגב ההר של יהודה  יש מערכת שבילים ענפה שהתפתחה במשך אלפי שנים והיא משמשת כיום בעיקר לנדודים עונתיים של שבטי הבדואים. באזור הטיול אלו בעיקר בדואים משבט הראשידה.   שבילים אלו הם  תשתית נהדרת לרכיבה  וכוללים קטעי רכיבה טכניים וכן קטעי הליכה ברגל.

הנוף בראס אל דורה
לראס א-דורה וחלחול אל כביר

יום ששי: 27.1.12

אורך המסלול: 22 ק"מ

זמן: 5 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל עליות תלולות וקטעי הליכה ברגל עם האופניים.

נקודת יציאה וסיום: מצוקי דרגות.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

הערה: המסלול עובר בשטח אש.

מפה: מפת סימון שבילים מס' 8.

לינה: אנחנו התמקמנו לשינה מעל השפך של נחל דרגות לים המלח. יש דרך עפר טובה שיורדת מהכביש ומתקרבת לחוף  ים המלח.

יורדים במדרונות.
רוכבים ממצוקי דרגות בדרך העפר המסומנת בירוק כ-5 ק"מ דרומה. הדרך חוצה את ואדי מורבעת העליון ואחר מטפסת. זוהי הדרך הראשית לאורכה של רמת המדבר. השם רמת המדבר מטעה במקצת משום שהוא שניתן לחשוב שהרכיבה היא משורית, אבל  זה ממש רחוק מהמציאות. הדרך חוצה את הנחלים שיורדים לים המלח לפני התפתחותם לקניונים והיא עולה ויורדת לסירוגין. לאחר כ- 5 ק"מ של רכיבה בדרך, נפנה ימינה בדרך עפר ולאחר כ- 600 מטר, נעזוב את הדרך ונתחיל לטפס ברגל לאורך שביל שעולה  אל השלוחה של ראס א-דוורה.

רוכבים מערבה על קו גובה בנק'בים ובשבילי עיזים. יש כאן  מערכת של שבילים וצריך לבחור את השביל הנוח ביותר.  השביל יורד אל אפיק ואד צר ואחר שוב מטפס אל אוכף גבוה שמעליו ראש א-דוורה. באוכף פגשנו בבדואי שגמליו רעו  למטה. הבדווים הם משבט הראשיידה שיורדים בחורף לרמת המדבר בעקבות הגשמים. נכון לסוף ינואר 2012 הגשמים בוששו לרדת,  וכמעט ואין מרעה לצאן ולגמלים, והבדואים נאלצים להאכיל אותם בשעורה, שלטענתם גורמת לבעיות עיכול לכבשים. 

מחפשים את הירידה.

מהאוכף טיפוס רגלי תלול אל  הכיפה למעלה שממנה נשקף נוף מרהיב של מדבר יהודה, ערב רב של הרים וערוצים. ההרים חשופים ובהירים. מערבה ניתן לראות את השיפולים של הרי יהודה ואת החרוט הקטום של ההרודיון. המציין את גבולו המערבי של מדבר יהודה.

המטרה שלנו היא לחבור לשביל של חלחול אל כביר  והבעיה היא להתגבר על מערכת הערוצים שמפרידה בין ראש א-דורה לבין חלחול אל כביר.
זריחה מעל ים המלח.
ממצוקי דרגות לרוג'ם א-נקה

שבת: 28.1.12

אורך המסלול: 40 ק"מ

זמן: 7 שעות

דרגת קושי: קשה. המסלול כולל עליות ברגל וקטעי רכיבה טכניים.

נקודת יציאה וסיום: מצוקי דרגות.

עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ.

הערה: המסלול עובר בשטח אש וגם בשטח B.

מפה: מפת סימון שבילים מס' 8.

לאחר לילה שבו ירד גשם גם בחוף ים המלח, קידם אותנו יום סגרירי ומעונן, אבל לא גשום. רוכבים כ-5.5 ק"מ בדרך העפר של רמת המדבר ומטפסים בעליה הארוכה מנחל תקוע. לקראת סוף העלייה פונים ימינה בדרך עפר המסומנת באדום. זוהי דרך יפה שלא מרבים לעבור בה והיא לא מסומנת תמיד באופן ברור. הדרך עוברת מתחת לשלוחה של נ.ג 372. ליד בור מים ששופץ לאחרונה ע"י בדואים משבט הראשיידה נעזוב את הדרך ונתחיל לטפס רגלית בשביל ברור.
אם ובנה.

בכל האזור יש מגמת שיפוץ של בורות מים ע"י הבדואים. לאחר עלייה תלולה נגיע לראש השלוחה ששמנה תצפית יפה אל ספר המדבר ואל ההרודיון. המדרון הנגדי מתון ויורד לואדי נמוך שבו מספר אוהלים או מבנים של בדואים. אנחנו התארחנו לתה באחד מהם ולמדנו על החחים הקשים שלהם בתקופה של בצורת שגורמת לחוסר במרעה. את המים הם מביאים במיכלית שנגררת ע"י טרקטור מהכפר ראשיידה. לבדואים אלו קרובי משפחה גם בירדן. יתכן ובגלל המחיר היקר של הובלת המים, הם משפצים את בורות המים העתיקים ומחכים בכיליון עיניים לגשמם שיימלאו אותם. יתכן שיש כאם גם עניין פוליטי של קביעת עובדות בשטחי B והם מקבלים מימון  מהרשות הפלשתינאית למימון שיפוץ הבורות.

בדואים משבט הראשיידה.

 המשכנו עם הואדי עד לכביש העולה לתקוע, המשכנו מערבה ואחר ופנינו שמאלה לכיוון נחל חצצון.  רוכבים בנ'קב לא מסומן במפות  עד להתחברות עם דרך העפר המסומנת בשחור (8439 במפת סימון השבילים) המובילה דרומה לכיוון רוג'ם א-נקה רוכבים כ-4 ק"מ בנחל רחב שהוא אחד מיובליו של נחל חצצון שבו מספר בורות מים ועצי שיזף. חולפים על פני העלייה התלולה לר'וג'ם א-נקה ומטפסים בדרך המסומנת באדום שעולה במתינות ומאפשרת לרכב עד למעלה.

המדבר מרוג'ם א-נקה

מבנה המשטרה נבנה ע"י הירדנים בשנות החמישים כחלק ממערך של משטרות שנועד לשמור על הגבול עם ישראל (משטרת אום דרג', משטרת לוציפר ועוד) המבנה הוא די גדול ושמש בעבר ע"י בית ספר שדה עין גדי כאכסניית למטיילים שנעו על הדרך העתיקה תקוע-עין גדי. מהמשטרה נשקך נוף מדהים של מדבר יהודה וספר המדבר. פירוש השם הערבי הוא גל האבנים של  הנאקה והבדואים ספרו על נאקה  שמתה במקום הזה בעבר לאחר שהגיעה מסיני.

סימונה ברוג'ם א-נקה.

כיום המקום די מוזנח והקירות מכוסות בגרפיטי, ומטיילים מעטים יורדים בדרך תקוע-עין גדי, אך הפוטנציאל קיים.

מרוג'ם א-נקה, ממשיכים כ-ק"מ מערבה ולאחר עיקול של דרך העפר פונים לשביל שיורד בתוך ואדי ועובר על פני אוהל של בדואים שמאד הופתעו לראות אותנו שועטים במורד. השביל מביא אותנו בחזרה אל הנחל שבו רכבנו. הפעם אנו ממשיכים עם השביל מזרחה. השביל מטפס בגיא לכיוון דרך העפר שנמשכת על השלוחה של ראס אל מנקושיה. את הקטע האחרון הלכנו ברגל עד התחברות עם דרך העפר. מגמת פנינו היא דרך העפר העוברת לאורך שלוחה צרה והיורדת אל נחל חצצון.

רך זו היא דרך שרק ההיגיון הצבאי יכול לחשוב לפרוץ אותה. היא עולה ויורדת בתלילות לאורך "סכין" צרה ולבסוף לאחר ירידה ארוכה מתחברים לדרך העפר הראשית המסומנת בירוק. מכאן כ-9 ק"מ של רכיבה עד למצוקי דרגות, אבל חלק גדול בירידה לנחל תקוע.