יומיים  בערבה המרכזית בין צופר לפארן

עניין

יומיים של רכיבה בנופי הערבה. רכיבה בסינגל צוקים וגולת הכותרת היא האזור שמדרום לנחל פארן  הכולל את תלם עשת והר עשת. רכביה בשבילים וללא שבילים בנופים מרהיבים אל מול הרי אדום. 

הירידה אל תלם עשת
מצופר לפארן דרך סינגל צוקים.

תאריך: 2.3.12

אורך המסלול: 36 ק"מ

זמן: 5 שעות.

דרגת קושי : בינוני

נקודת יציאה: צופר

נקודת סיום: מושב פארן.

עונה מומלצת: כל  השנה למעט הקיץ

מפה: מפת סימון שבילים הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב, מס' 17.

 

לוגיסטיקה: יש לדאוג לרכב בנקודת הסיום בפארן. 

עץ השיטה במפגש עם נחל עשוש

נצא בשער הדרומי של צופר לדרך עפר שעוברת ליד המלון שהוקם ליד מואה, ונראה מתפקד בקושי. ממשיכים בדרך העפר בנחל עומר שבו גדלים עצי שיטה רבים ומתחברים לדרך העפר המסומנת באדום כ-4 ק"מ עד  המפגש עם  דרך העפר המסומנת בירוק היורדת בנחל עשוש. נרד בנחל עשוש לאחר 3 ק"מ נטפס לישוב צוקים. ישוב מתפתי ובו כ- 50 משפחות. רב הבתים בנויים בבוץ ומאד מיוחדים. במקום מוקמים מספר מיזמי תיירות מדברית. מצוקים נרד מערבה לואדי ונחבור לסינגל צוקים שמסומן על אבנים שעליהן מוטבע רוכב אופנים בצבע כחול. זבן שביל חדש שהוכשר במסגרת שביל ישראל לאופניים. בתחילת השביל לפני העלייה שלט המפרט את הוראות הבטיחות ושמירת טבע  לגבי רכיבת אופניים. 

בית בצוקים.

השביל נמשך בכיוון כללי דרומה ממערב לרמת צופר ועובר במערכת יובלים היורדים לנחל הערבה.  לבסוף הוא מתחבר לדרך המסומנת באדום כק"מ צפונה מהמפגש של הדרך עם נחל זעף.  לעניות דעתי, נקודת ההתחלה של השביל חייבת להיות בישוב צוקים וכדאי לנסות להפוך אותו למעגלי, זה יגדיל את מספר הרוכבים בו.  בכל מקרה הוא פתח צוהר לאזור  שכמעט ולא רכבו בו. ההמשך הוא די פשוט\ דרומה  לאורך הדרך המסומנת באדום. בדרך חולפים על ני תופעה גיאומורפולוגית מיוחדת של סלעים מעוגלים ("הצבים") שנוצרו כתוצאה מבלייה של מים. חוצים את נחל פארן על סוללת עפר וממשיכים שמאלה בדרך העפר המסומנת בשחור שעוברת בסמוך לרפתות ונכנסת למושב פארן. 

תלם עשת
מדרום לפארן

תאריך: 3.3.12

אורך המסלול: 31 ק"מ

זמן: 7 שעות.

דרגת קושי : קשה. המסלול כולל רכיבה בשבילים וקטעי הליכה ברגל. המסלול מחייב גם ניווט והתקדמות ללא שבילים  מוגדים.

נקודת יציאה: מושב פארן

נקודת סיום: מושב פארן.

עונה מומלצת: כל  השנה למעט הקיץ

מפה: מפת סימון שבילים הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב, מס' 17.

למידע נוסף על מסלולים ניתן לפנות ליוסי אורן תושב פארן: 0523666377

אל רכס מנוחה, קניון נחל ורדית וחזרה דרך נחל פארן
שיח סילון קוצני בתלם עשת.
יוצאים מהשער הדרומי ליד בית העלמין ורוכבים לכיוון תלם עשת. בחלק הראשון רוכבים על פי סימון שבילי אופניים סובב פארן. תלם עשת הוא עמק מוארך בין שני רכסי הרים ובו עוברת דרך עפר טובה ובקטעים מסוימים ניתן לרכוב על שביל גמלים שנמשך במקביל דרך העפר. הנוף  יפה, הרים משוננים, עצי שיטה  ושיחי סילון קוצני שפרחו בסגול באפיק. הדרך עולה במתינות  וחוצה את הואדיות היורדים מהר עשת לכיוון נחל פארן
ברכיבה מעל עמק דממה.

מזרחית לנ.ג. 237, עוזבים את תלם עשת ומתחילים לטפס בדרך עפר (לא מסומנת במפה כמו דרכים רבות באזור) לכיוון הר רבד. הדרך רכיבה ברובה ולבסוף נגיע לראש  ואדי מצוקי. ממשיכים בשביל ששוב מטפס ויורד לגבעות בהר. מכאן מתחיל קטע רכיבה בכיוון כללי מערבה לעמק דממה על דרכי רכב צרות ושבילים. רב הדרכים כאן משמשות את הצבא ואינן מסומנות במפה. הנוף המדברי מרהיב ואין כאן סימון שבילים. מעמק דממה עולים לכיוון צפון מערב  לרמה גובלת ביובלי  נחל ציחור. המטרה היא להמשיך על פרשת המים  ונסות להימנע מירידות ועליות תלולות.  

לבד.

קטע הרכיבה הזה עד לראשו של תלם עשת הוא גולת הכותרת של המסלול הזה. רוכבים על משורי חמאדה כהים, כפת פארן וכפת חמדה בולטות בנוף והלאה הרחק ניתן לזהות את הכיפה החרוטית של הר עריף . בדרום מזרח מתנשאת החומה האדירה של הרי אדום שפסגותיה הלבינו מהשלגים של הסערה האחרונה. 

מול הרי אדום המושלגים.

הרמה מבותרת ומחייבת עליות וירידות וקטעי רכיבה טכניים על אבנים, אבל צריך לשמור על הכיוון הכללי עד לאזור של נ.ג. 358 שממנה ניתן לראות את תלם עשת.  מכאן מתחיל קטע קשה של ירידה רגלית ורכיבה על שביל שמסומן ברוג'ומים  שמושך לאורך המצוק. לא ניתן לרדת ישירות למטה בשל מצוקים בלתי עבירים. הירידה היא לאורך שלוחת "סכין צרה" ותלולה שניתן לרכוב כמעט את כולה. פשוט מדהים!

הסכין שעליה יורדים לתלם עשת.

החזרה לפארן היא שוב לאורכו של תלם עשת, רק שהפעם המגמה היא ירידה קלה וקרני השמש של אחר הצהריים צובעות את  ההרים באור נהדר. חולפים על פני הקידוח של מקורות וממשיכים על  קטע משביל סובב פארן בחזרה לבית העלמין ולנקודת התחלה.