לשיר זה כמו להיות ירדן -לאורך מקורות הירדן והירדן ההררי

עניין

הטיול עובר בשבילי אופניים לאורך נחל שניר ונחל חרמון  בנופים של מים זורמים שמעטים כמותם בישראל. ביום השני המסלול כולל ירידה לגשר כפר הנשיא ורכיבה ברמת כורזים.

גשר יוסף ליד שדה נחמיה
מנחל שניר לנחל חרמון

מידע:  4.11.11

אורך המסלול: 22 ק"מ

זמן: 3 שעות כולל שחייה

דרגת קושי: קל

נקודת יציאה וסיום: מגרש החנייה לפני הכניסה הצפונית לבית הלל.

מפה: מפת סימון שבילים גולן וחרמון.

עונה מומלצת: כל השנה, בחורף יהיה מסוכן וקר לרחוץ במים, אבל נראה לי שיהיה מעניין לראות את המים הזורמים.

לאורך המורדות המערביים של רמת הגולן - משמיר לכרכום
נחל חרמון
פירוט המסלול
תוכנית המקורית שלנו הייתה לשלב טיול באבובים על החצבאני, אך נקלענו למזג אוויר חורפי וגשום, כך  תוכנית האבובים נדחתה לימים חמים יותר. הכניסה לשביל האופניים לאורך נחל שניר (החצבאני) היא מחניון הקיאקים של כפר הלל. השביל נמשך לאורך נחל שניר לאורך 7 ק"מ עד גשר יוסף והוא מסומן באופן ברור. נחל שניר, נחל חרמון ונחל דן הם שלושת מקורות הירדן והם למעשה נהרות בקנה מידה ישראלי כלומר מוליכים מים במשך כל ימות השנה.  השביל עובר לעיתים בתוך סבך של קנים  ומזמן פינות חמד שבהם אפשר לרחוץ בנהר. כניסה לרכבים והלינה לאורך הנהר אסורה וזה מפחית במידה ניכרת את הזיהום של הסביבה. גשר יוסף הוא גשר ביילי בסמוך לבית נחמיה, היכן שהבניאס מתחבר לחצבאני.
אבי כהן - בשביל האופניים לאורך נחל חרמון

עולים על הגשר ונכנסים לבית נחמיה ועולים על שביל האופניים לאורך נחל חרמון. זהו שביל שעובר בין עצי דולב ענקיים ואחר ליד חורשת צפצפות גבוהה.  פינת חמד נוספת היא חניון הדקל. השביל מסתיים בכביש המוליך לגדות. מכאן המשכנו בדרך עפר צפונה בסמוך למטע רימונים ואחר ימינה. דרך העפר עוברת בסמוך לבית העלמין של קיבוץ דן ואחר ממשיכה ומתחברת ליד בריכת דגים גדולה לכביש קריית שמונה- בניאס מול הכניסה לקיבוץ דן. ניתן לחזור בזהירות על הכביש לנקודת ההתחלה. כבר בתחילת הסתיו, שיא החרמון עטה מעטה חדש של שלג צחור. אולי השנה (תשע"ב) תהיה  שנה ברוכה.

שביל אופניים לאורך נחל חרמון
רמת כורזים והירדן ההררי

אורך המסלול: 30 ק"מ

זמן: 4 שעות. יש להוסיף שעתיים אם ממשיכים בשביל השחור בין גשר כפר הנשיא לגשר הדודות. קטע שביל זה קשה לרכיבה וכולל קטעי הליכה רבים.

דרגת קושי: בינוני.

נקודת יציאה וסיום: קיבוץ כפר הנשיא

מפה: מפת סימון שבילים  החרמון והגולן.

עונה מומלצת: כל השנה.

למידע נוסף על מסלולים באזור ניתן לפנות לרפי פרנק 0542440263

ארוחת בוקר
פירוט המסלול

קיבוץ כפר הנשיא שוכן בסמוך לכפר הבדואי טובא זנגריה שעלה לאחרונה לכותרות בעקבות שריפת המסגד. לתושבי הקיבוץ חסי שכנות טובים עם חברי קיבוץ כפר הנשיא.  יוצאים משער הקיבוץ וממשיכים מערבה בכביש כ-1 ק"מ עד לבית העלמין של טובא זנגריה ופונים ימינה בדרך עפר שמסומנת בכחול. זוהי דרך כבושה שיורדת לגשר כפר הנשיא.  ירידה יפה ואורכה מוליכה לדרך העפר של הירדן הההרי. פונים ימיה לאחר 400 מטר שוב ימינה לירידה לגשר כפר הנשיא. בסתיו המים עוברים בצינורות מתחת לגשר ובאביב עם הפשרת הגשמים הזרימה חזרה וגולשת מעל לגשר. תופעה מעניינת היא של דגים המנסים לקפוץ ולשחות נגד הזרם במעלה הנהר דרך הצינורות.

הירדן ההררי ליד גשר כפר הנשיא

אנו עשינו ניסיון מעניין להמשיך בשביל הרגלי המסומן בשחור ההולך לאורך הירדן עד לגשר הדודות וזו הייתה טעות נוראה מכיון שהגשמים שירדו הפכו את הקרקע לבוצית ולאחר שהתקדמנו כ- 700  מטר האופניים אספו עוד מספר קילוגרמים  של בוץ, הבנו שבלתי אפשרי להמשיך וללכת במורד. הפיתרון היחידי היה לטפס למעלה ולחזור לדרך הירדן הההרי.  התחלנו בטיפוס המפרך למעלה ומטר זלעפות התחיל לרדת.  וכך בגשם שוטף ובבוץ התקדמנו לאט במעלה המדרון עד שלבסוף התחברנו לדרך העפר שאיתה המשכנו עד לככר הנופית מתחת לכרכום ורק שם הגשם פסק והשמש החלה לבצבץ  מתוך העננים. ממול  ניתן היה לראות את היישוב חד נס ואת היישובים ברמת הגולן.

רועה בקר מטובא זנגריה

מכאן ממשיכים דרומה כק"מ עד לפני הכניסה לבית העלמין של כרכום ופונים ימינה בדרך עפר כבושה שעולה בחזרה  לרמת כורזים. הדרך עוברת בין שטחי המרעה של חוות כרי דשא ופרות מתהלכות חופשי לאורך הדרך. הדרך מטפסת בהתמדה אבל בשיפועים נוחים  ומגיעה לבסוף לצומת דרכי עפר. ממול ניתן לראות את פאתי טובא-זנגריה. פונים שמאלה ועולים לכיוום הלולים שמתחת מושב אליפלט ואחר ממשיכים בדרך עפר שיורדת לכיוון צפון את הכביש המוליך לכפר הנשיא.   בטובא זנגריה מתגוררים בדואים משבט אל הייב שהגיעו לכאן במאה ה-16 מחומס שבסוריה. משיחה עם מקומי שפגשנו ליד הכביש , הוא טען שאין בכפר שמונה יותר מ-7000 תושבים בית קפה. לי קשה להאמין בכך והדבר שווה בדיקה נוספת.