דרך היין בהר הנגב
כתב: רז ארבל רכז התיירות מועצה אזורית רמת נגב

בשנים האחרונות החלו לעלות על הקרקע חוות הבודדים- חוות חקלאיות הממוקמות בסמוך לצירים הראשיים מרחק של ק"מ בודד מרשת התשתיות העוברת לאורך הכבישים.
רעיון החוות נולד ביוזמת מועצה אזורית רמת הנגב ומינהל מקרקעי ישראל. מטרתו לפרוץ את התרדמה הארוכה הקיימת בנושא ההתיישבות בנגב ומתוך מטרה ליצר רצף התיישבותי לאורך כבישי הר הנגב לשמירה על קרקעות ולפיתוח חקלאי ותיירותי לאורכם של הצירים.
תוכנית דרך היין שמוסדרת בשנים האחרונות בועדות התכנון השונות תביא בסופו של דבר להקמת כ- 30 חוות שונות.
כל החוות עוסקות בחקלאות כגון כרמי יין וזיתים לשמן ועד גידולים של תוכים, עיזים לחלב, יונים ותבלינים.
במרבית החוות יש יוזמות תיירותיות מעניינות כמו יקבים, צימרים, ארוחות וגלריות מעניינות.
מחוות קדומות לחוות בודדים.למסלול התיירותי שהן עושות..... החוות יוצרות אפשרות נעימה של מפגש עם אנשים האוהבים את המדבר ובחרו לחיות בתוכו מעמל כפיים זאת לצד אירוח ותיירות. החוות הם הזדמנות מצוינת לטעום, להריח, ולמשש את החיים הקדומים אך במופע חדשני ועדכני.

הר הנגב "ארץ החקלאות המתפתחת":.
לכל אורך התקופות עסקו כאן בחקלאות, כאן חיו בתקופה הישראלית ואחר כך בתקופה הנבטית והביזנטית עשרות ומאות של חוות בודדים חקלאיות. כאן עיבדו בשיטות שונות עשרות אלפי דונמים חקלאים שחולקו לחלקות משפחתיות ולצד כל חלקה כזו נבנתה שומרה או מבנה חווה קטן של עובדי האדמה.

כך אז וגם היום... חזרה אל הזמן העתיק ..................

החוות מצפון לדרום........
למעונינים להצטרף לפרויקט דרך היין
מפת היישובים במועצה האזורית רמת נגב
חוות זוהר
מצומת משאבי שדה פונים מערבה לכיוון פארק גולדה כ 2 ק"מ אחרי הפארק פניה ימינה לחוות "זהר המדבר" החווה שייכת למשפחת אפשטיין (זהר ואורן) זוג חקלאים חרוצים המגדלים במקום ענבים ליין, שלווים ויונים למאכל וסוסים בשביל הכיף.
בעלת החווה היא אשפית הבישול וכל ארוחה שלה נעשית על פי המצב רוח והחשק של אותו היום. את הארוחות מזמינים מראש (לפחות 8 סועדים) מקפידים לבוא ללא ילדים ולהקצות לפחות שעתיים לארוחה. בזמן הארוחה המורכבת מ- שש מנות יקפידו המארחים לספר ולחלוק אתכם את החיים במדבר בחוות בודדים.
אל תתביישו לבקש עוד ולגרור אותם לתצפית על הנחלה כולה ולהתרשם מהטיפוח, הסדר והיופי המיוחד שנתנו בני הזוג למקום. להגיע רק בתאום טלפון: 6573880

טיפ: כשחוזרים מהחווה לכיוון פארק גולדה חפשו את השלט המכוון למצפור טלי צפונית לכביש. מצפור זה נותן זווית מיוחדת על פארק גולדה על מרחצאות נווה מדבר אחוזת הבריאות החדשה ועל ספינת המדבר אתר אירוח בדואי ורכיבה על גמלים.
בתי הבד של רביבים ורתמים
שני בתי בד פועלים בעונת המסיק ברביבים וברתמים ניתן לתאם סיור בכרמי הזיתים המושקים במים מליחים להתרשם משמן חלוצה המצוין ולחוות את חווית המסיק בעונה, עשו זאת בתאום מראש דרך מצפה רביבים שהוא לכשעצמו חוות בודדים של שנות ה- 40 ומציג בצורה יפיפייה את החקלאות הניסיונית של תחילת ההתיישבות בנגב ועד להצלחות של ימינו טלפון: 6562570-08. לאחר הסיור ברביבים חוזרים לכביש משאבי שדה.
חקלאות בקדש ברנע ובכמהין.
בשני המושבים ניתן לקבל הדרכות סביב גידולי החקלאות השונים בחממות ובשטחים הפתוחים. ניתן לתאם סיור חקלאי שבסופו קטיף עצמי של עגבניות שרי מתוקות ויפות טלפון: 450201-050 או לתאם סיור בקדש ברנע ובסופו טעימות של תוצרי עגבניות השרי שמכינים בעיקר כריבות ומרינדות מצוינות.טלפון: 756225-052
לא להחמיץ ביקור ביקב הקטן בקדש לאחר הסבר מאלף על יצור היין וטעימות ניתן גם לרכוש במקום.
טלפון: 354664-050
עזוז.
אמנם זאת איננה חוות בודדים אך מספר המתיישבים במקום הפך את הישוב הקטן והמבודד הזה לריכוז גדול של אומנים, פסלים, נגנים, ומרכז אירוח מדברי ומיוחד.
במקום ניתן ללון , לאכול ולטייל באמצעות גמלים או חמורים לטיולים ארוכים של מספר ימים או לשעות בודדות.
הנסיעה לעזוז דרך ההתיישבות הקהילתית ניצנה כביש צר מוביל עד לעזוז כ- 10 דקות נסיעה. בכניסה לישוב מזלג כבישים סעו בימני ותגיעו לחאן המדברי שם ניתן לקבל ארוחות ולצאת לטיולים רכובים במדבר כולל הסבר וסיור בישוב המיוחד עזוז. טלפון: 6555788-08. אם תמשיכו ישר תגיעו למרכז ספא עזוז שזהו צריף מיוחד המונח על צלע ההר ושם ניתן לקבל טפולים וארוח בצימרים טלפון : 6557467-08.
הנתיב הדרומי למצפה רמון
מתנת מדבר
חווה חדשה הממוקמת מיד אחרי הכניסה לקיבוץ טללים (כ- 200 מטר) דרך עפר הפונה שמאלה או מזרחה מובילה לחווה ושם אירוח קל של קפה/ תה וארוחות צמחוניות. בנוסף הולך ונבנה במקום מרכז לחליבת נאקות. טלפון : 862311-054, 743449-050.
חוות קורנמל
ממשיכים דרומה על כביש 40 לכיוון שדה בוקר כ- 2 ק"מ אחרי הפניה לטללים שלט הכוונה ל"חוות קורנמל" חוות העיזים. טפסו במעלה הגבעה וחנו בחניה גשו ברגל לחווה ובקשו לטעום מהגבינות המיוחדות של החווה . אחרי שתי טעימות מבינים מיד שנפלתם על אוצר ורק רוצים לקנות את גבינת ה"טום" החריפה או את ה"קממבר" ו"הברי" הנימוכים בפה, אם יהיה לכם מזל יש גם קצת יוגורט במקרר או לבנה טריה (לילדים) במידה ועל הכביש יש שלט מכירת גבינות אין צורך לתאם את הכניסה במידה ואין שלט הרימו טלפון לוודא שיש מישהו בבית. טלפון: 788051-052
חוות נחל בוקר
חוות נחל בוקר שוכנת בתוך עמק יפה המנקז אליו את נחל בוקר, נחל נוקד וביחד נשפכים אל נחל הבשור
הגדול ויוצרים עמק נפלא בין רכס החלוקים לרכס הבוקר.
החווה נמצאת מצידו המערבי של הכביש בתחילה רואים את כרמי הענבים לצד הכביש ומיד אחר כך מגיעים לשביל הכניסה.
בבית היין שבחווה נמכרים מוצרים מקומיים מהאזור שמן זית מקומי, זיתים מתוצרת האזור, גבינות ויין מתוצרת מקומית. מומלץ לטעום את סוגי השמן והזיתים וליהנות מארוחות קלות המוגשות במקום הזוג ישמח להציג בפניכם את סיפור חייהם בהקשר לחוות הבודדים.
אין צורך לתאם ביקור היכנסו וקנו טלפון: 6573483-08
חוות זית המדבר
התמקמו לא רחוק מחוות נחל בוקר ממשיכים בדרך העפר ע"פ השילוט החווה מארחת ומשווקת שבשבות יפיפיות ו ג'חנון מעולה בחווה מרפסת למנוחה ואירוח כנסו ותיהנו מעוד אתנחתא על כביש 40 . הזוג בחווה נוטעים כרם זיתים גדול בנחל בוקר ובעתיד יתפרנסו מזיתים, שמן ותיירות. טלפון : 6571533-08, 209368-053.

**אחרי חוות זית המדבר חוזרים לכביש 40 וממשיכים דרומה עד לצומת חלוקים שמאלה לירוחם וימינה למצפה רמון. אם פניתם לכיוון ירוחם תזכו לפגוש בשתי החוות הבאות.....
חוות נעמה (על כביש 204)
חוות נעמה היא חווה הממוקמת על הכביש לירוחם קצת לפני הכניסה לישוב פניה לכיוון מזרח בדרך עפר קצרה תוביל אתכם לחווה. בחווה כרם ויין מקומי חוות נאקות לחלב (ניתן לרכוש חלב נאקות בריא) וניתן לצפות בתהליך החליבה בעונה : 708757-052.
חוות צברי אורלי (על כביש 204).
החווה ממוקמת בין ירוחם לדימונה ונשתלו בה מאות דונמים של צבר דל קוצים. בחווה ניתן לקבל סיור והסבר על תהליך הגידול, הקטיף והאריזה. נועם בעל החווה מיצר מהצבר ומעלי הצבר תוצרים שונים ומעניינים שכדאי לטעום. במקום מזנון קטן וחנות מכירה לצבר ומוצריו. טלפון : 9456660-08, 666992-051.

**אם המשכתם בצומת חלוקים ימינה לכיוון מצפה רמון מיד אחרי הפניה תגיעו לכניסה לקיבוץ שדה בוקר דלגו על כניסה זו והמשיכו עד לכניסה הבאה של צריף בן גוריון משם תגיעו ליקב ולצריף.

חוות צברי אורלי משתרעת על שטח של 1100 דונם, זהו פרויקט ייחודי של חקלאות מדברי מתקדמת .בחווה, גידול זני צבר מיוחדים שפותחו במיוחד לאזור גיאוגרפי ואקלימי זה. פרי
הצבר הגדל בחווה ייחודי במיגון הצבעים שלו ובאיכות הפרי שנחשב כבעל תכונות בריאות רבות. את פרי החווה הטרי והמוצרים המיוצרים ממנו ניתן למצוא בשווקי העולם. אורחים המבקרים בחווה מקבלים הדרכה והסבר על הפעילות הקיימת בה ולומדים להכיר מקרוב את המסלול אותו עשתה החווה עד היום בפיתוח הזנים,פיתוח שיטות הקטיף והאריזה ועד הפקת מוצרי המזון השונים והמגוונים מהפרי הטרי במפעל המזון בחווה , ריבות.תרכיזים,מיצים ועוד...באורחן החווה מתכבדים האורחים בטעימות של הפרי הטרי ושל המוצרים המיוצרים ממנו.
אורחן חוות צברי אורלי פועל שבעה ימים בשבוע.באורחן ניתן לאכול ארוחות בוקר, ארוחות צהריים, הארוחות המוגשות בשיטת המזנון החופשי.באורחן ניתן לקנות פרי טרי ואת כל מיגון מוצרי הצבר. האורחן פתוח משעה 09.00 ועד השעה 17.00 בערב. במקום ניתן לערוך אירועים גם בשעות מאוחרות יותר .
אירוח קבוצות לסיור וארוחות בתאום מוקדם עם מרכז ההזמנות של החווה.
להלן מספר אפשרויות לתוכניות אירוח בחווה:

1 . סיור מודרך בחווה הכולל כיבוד במוצרים -כשעה ורבע .

2 . סיור מודרך בחווה כולל ארוחת בוקר או ארוחת ערב קלה - כשעה וחצי.

הארוחה כוללת: חביתת צבר, סלט מיונז,קציצות צבר,צבר ממולא צמחוני, קונפיטורות צבר. סברס קר (לפי העונה). כל המנות מוגשות בתוספת של סלט ירקות,סלטים שונים ותה או קפה.

3. סיור מודרך בחווה כולל ארוחת צהרים – כשעה וחצי .

הארוחה כוללת: מרק צבר,סלט מיונז,נזיד בוקרים, סלט ציקיטה, קציצות צבר,

ענפי צבר כבושים, צבר ממולא צמחוני או בשרי,פשטידת צבר,סברס קר ( לפיהעונה).

מנות קינוח של קונפיטורות צבר,בקבוק שתייה.

4. ארגון חבילת "חפלה " מיוחדת ,לפי תכנון ותאום לפי דרישת וצרכי הלקוח.

5. בחווה ניתן לרכוש חבילת שי ממוצרי החווה.

6. לחווה אפשרות לספק ארוחות בשטח למטיילים באזור,

האורחן ומפעל המזון תחת פיקוח הרבנות הראשית.

- מיקומה של החווה סמוך לצומת דימונה על אם הדרך לאילת, מקום טוב לעצור ולחנות בו,

לאכול ארוחה מקורית וטעימה,להתרענן, להצטייד לדר ך בפרי צבר מצונן ובשאר מוצרי

הבריאות המיוצרים בחווה מפרי הצבר.

- מיקום החווה הוא בסיס טוב לטיולים באתרי המבקרים בממשית,עין יורקעם,

- פארק ירוחם, המכתש הגדול,מעלה עקרבים,מכתש הקטן, נחל צין,ועוד...

- לרשות חוות צברי אורלי מדריכים אשר ניתן לצרפם לטיולים אשר נערכים

באזור הנגב. מדריכים אלה יכולים להשתלב בטיולים היוצאים מהחווה או בכל

טיול אחר לפי תאום מוקדם.

- לחוות צברי אורלי היכולת לארגן חבילת טיול שלמה הכוללת את כל מרכיבי

הטיול כמו תכנון המסלול, הדרכה,הסעות, ארוחות ואטרקציות נוספות.

נשמח לארח אתכם בחווה,לפרטים נוספים ולהזמנות אנא צרו קשר עם מרכז ההזמנות .טל' 089462274 נייד 052771709 פקס 089468478 arker@inter.net.il

יקב שדה בוקר
יקב בוטיק של קיבוץ שדה בוקר, היין הגיע לתוצאות מרשימות ביותר של יין איכותי. היקב עדיין ממוקם במבנה לא ראוי (מכבסת הקיבוץ הישנה) אך מוכר את מרכולתו ומאפשר טעימות בסמוך לכניסה לצריף בן גוריון. חובה לתאם את הכניסה טלפון: 579212-051
אם הגעתם עד כאן ואין מי שיראה ויסביר על היקב ניתן לרכוש את היין בגלריה "על הראש" הסמוכה לצריף בן גוריון או בחנות גלריה של חן במדבר גלריה למוצרי חן מזכוכית וברזל שווה...!!!.
טיפ: לא להחמיץ ביקור אצל הזקן בצריף..... יש עוד ריח תבשילים במטבח.
חוות כרמי עבדת
חווה יפיפיה מממוקמת על שרידי חווה ביזנטית קדומה. מגיעים אליה אחרי שעוברים את מדרשת בן גוריון ואת הכניסה לבסיס רמון שלט חום יפנה אתכם מערבה לחווה. נכנסים דרך השער ונוסעים לאורך הגפנים.כל הגפנים נשתלו על בסיס הטרסות שנשתמרו כאן אלפי שנים.
מכיוון שכך כל השתילה, העיבוד, הזמירה והקטיף נעשים בידיים.
בחווה גלריה מיוחדת המוכרת מוצרי קרמיקה ועבודות ברזל ויין תוצרת המקום.
בחווה ישמחו לארח אתכם להדרכה על נושא חוות הבודדים, החוות הקדומות והחקלאות הקדומה ולתת לכם תה צמחים מתוק בשעות אחה"צ טלפון לתאום: 6535177 –08.
למי שיתעייף מציעה החווה גם צימרים מיוחדים עם סגנון בניה מיוחד ובין הבקתות ברכות מים ברוח הבוסתנים של ההר הגבוה בסיני (הכל עבודת יד).
טיפ: למי שישן בבקתות לא להחמיץ טיול בוקר רגלי לציורי הסלע וארוחת בוקר עם לחמים וגבינות משובחות.
חוות זמורות עבדת וחוות אבן ארי
עבדת העיר הנבטית היא הדוגמה המצוינת להמחיש עד כמה גדולה היתה החקלאות של התקופות הקדומות, בעבדת נמצאו 3 גתות יין ובית בד, כך, שברור הוא, כי לכאן הגיעו יבולי הכרמים וקטיף הזיתים.
טיול בעבדת הוא חוויה מיוחדת גם ללא הדרכה אך מומלץ ביותר לקבל טיפים מבנות הקבלה בכניסה לגן הלאומי. במקום חזיון יפה על דרכי הבשמים וחנות מזכרות מגוונת. לא להחמיץ את הגת ואת התצפית מהוילה הרומית לכיוון חוות אבן ארי טלפון: 6551511-08.
בחוות זמורות עבדת כחצי ק"מ דרומה לעבדת התיישבה במקום חוות בודדים נוספת מתוך מטרה להתפרנס מגידולי זיתים, גם שם תמצאו ארוח, גלריה עם מוצרי האזור (שמן, זיתים, ריבות ויין) והסבר על ההתיישבות החדשה בנגב. למי שמחפש שקט וזולה אמיתית במקום ארוח ללינה ברמת האוהל המאובזר כולל מטבחון ושירותים ומקלחת וגם שני חדרים מיוחדים. טלפון: 201101-052.
טיפ: לפני שמטפסים לעבדת ניתן לטייל רגלית בערוץ העליון של נחל צין בין הכביש למפל יש גבים מלאים במים בדרך כלל מתחילת החורף ועד מאי חגיגה לילדים.
סוכה במדבר
"החווה" היא אתר ארוח יפיפה המאפשר לינה בתוך המדבר. אבל ממש ממש מדבר , כאן אין קליטת פלאפונים ואין הפרעות של סירנות או אזעקות וכך בשקט בשקט ניתן לתת לנפש לנוח. נוסעים לסוכה על כביש פנימי ממצפה רמון לכיוון חוות האלפקות וממשיכים על כביש זה עד לדרך עפר שלפני מצפה הכוכבים. הדרך קצת משובשת (בכוונה) נסיעה איטית של 15 דקות תביא אתכם לחניה של הסוכה.
במקום מוגשות ארוחות צמחוניות משובחות (בתאום), או כוס תה מתקתק עם לחמניות תוצרת עצמית וריבה מקומית. ("את הבישולים הגדולים עושה אבי").
למעונינים ניתן להזמין טיפולים לאתר או סדנאות לקבוצות. טלפון לתאום 6586280-08
טיפ: למי שאוהב לרכב על סוסים ניתן לתאם עם אילן מחוות האלפקות להתחיל או לסיים טיול סוסים בסוכה טלפון: 6588047 –08.