מאורון אל עין אום תינה וגב זרחן
כי נבקעו במדבר המים ונחלים בערבה
עניין
אזור הנגב דל מאד במקורות מים ובטיול זה נבקר בשניים מהמעיינות/ גבים היפים ביותר בנגב הנמצאים בנחל זרחן העובר בקער אורון. לאחר שיטפון ניתן לשחות בשניהם. גב זרחן נמצא בתחתית מפל ארובה שגובהו כעשרה מטר ואין להחמיץ ביקור בו כאשר הוא מלא במים. לגב זרחן ולעין אום תינה מגיעים בדרך כלל ברכבי שטח, אך האופניים מהווים אופציה חלופית טובה הרבה יותר.
מעל עין תינה
מידע
אורך המסלול: 38 ק"מ (רובם על דרכי עפר)
זמן: 5 שעות
דרגת קושי: בינוני
נקודת יציאה וחזרה: שער מפעל הפוספטים אורון.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 15, הנגב התיכון.
קישורים למסלולים אחרים
אל ההר החלק וגב זרחן
אל עין אום תינה במסלול סובב חתירה
תיאור המסלול
עם יוסי ואילן 9 למאי 2006

נצא ממפעל אורון ונרכב כחצי ק"מ בכביש לכיוון עין ירקעם ונפנה שמאלה בדרך עפר המסומנת באדום העוקפת את המפעל (לא ממש פעיל בימים אלה) ממזרח. דרך העפר עוברת בצמוד למסילת הברזל המחברת את מפעל הפוספטים אורון עם מפעל נחל צין. הדרך נמשכת לאורכו של קער אורון המפריד בין קמר חתירה לקמר חצרה. משמאל המצלעות התלולות של הדופן החיצונית של המכתש הגדול ואילו בדרום מזרח ניתן לראות את ההר החלק ואת הר רכב שהוא למעשה החוטם של קמר חצרה. דרך העפר טובה ומידי פעם היא חוצה ואדיות רדודים. סימון הדרך משתנה מאדום לשחור לאחר חציית מסילת הברזל.
גב זרחן - מאי 2006
בהמשך נחלוף על פני גבעת מדור שהיא גבעת משאר שנותרה בקער אורון ומורדותיה בנויות משכבות חוואר וחרסית רכות שהמים חרצו בהן במהלך השנים ויצרו דגם מעניין של מערכת ערוצים וקניונים קצרים. בהמשך נעבור גם את חניון הלילה שממוקם בנחל מדור ואחר כ- 2 ק"מ נוספים יתגלה לנו גשר הרכבת הגדול מעל נחל צין. נמשיך בדרך העפר הראשית מזרחה ולאחר עלייה מתונה הדרך יורדת למעין בקעה קטנה. חשוב לא לפספס את הפנייה לעין אום תינה והיא לא הפנייה הראשונה הממשיכה בואדי, אלא זאת שאחריה, בה הדרך עוברת על צלע שלוחה ורק אחר חוצה את נחל צין ומתעקלת שמאלה לכיוון עין אום תינה.
חוסים בצל הסלע ליד גב זרחן
צריך לזכור שלעין אום תינה מגיעה דרך עפר טובה וכל טעות (כפי שקרה לי כבר בעבר תוביל להליכה רגלית קשה מיותרת). המעיין נובע בערוץ נחל זרחן ויוצר בריכה יפה שמלאה לאחר שטפונות. בשנים שחונות הבריכה מצטמצמת בגודלה. בדופן הקיר צומח עץ תאנה לא גדול שהעניק למעיין את שמו. זוהי נקודה יפה מאד על הקרע היבש של האזור. מעין אום תינה נמשכת דרך עפר במעלה נחל זרחן המגיעה עד לגב זרחן. לאופניים כמובן אין בעייה לעבור את הדרך ולאחר כ-3 ק"מ נגיע למצוק שחוסם את המעבר לרכב. כדי להגיע לגב יש לטפס ברגל על מדרגות סלע שמעליהם נזהה את הגב הנמצא בתחתית מפל ארובה שגובהו כ-10 מטר.
נחל זרחן ממעל- לאחר העלייה מהגב
גב נקרא בערבית ביר אבו חורמה כלומר באר אבי הנקב ולא קשה להבין מדוע. אנו הגענו לכאן לאחר שטפון והוא היה מלא במים שהוארו באור ירקרק- מראה מדהים ביופיו. הרחצה במים הקרירים והצלולים של הגב היא חוויה בפני עצמה. אין ספק שכאשר גב זרחן מלא מים הוא יכול להתחרות בגאווה עם שאר פינות החמד בנגב ומצדיק את המאמץ שהשקענו כדי להגיע אליו.
אילן על מסילת הברזל שמחברת את אורון עם מפעל נחל צין
נרד חזרה לאופניים ונמשיך במורד דרך העפר כ-300 מטר עד לסלע בצורת פטרייה. נעלה רגלית עם האופניים בנק'ב שמסומן ברוג'ומים העולה בצד הצפוני של הנחל. לאחר עלייה קצרה אפשר לרכב ולהגיע לאזור שמעל הגב ולהמשכו של נחל זרחן. נמשיך לטפס עם הנ'קב למעלה. זהו כנראה נ'קב קדום שהוביל אל הגב שמין הסתם היה מקור מים חשוב לבדווים שהסתובבו בעבר באזור. השביל הופך בהמשך לדרך עפר שממשיכה לטפס לראש גבעה שממנה נגלוש אל מסילת הברזל ומיד לאחריה נתחבר לדרך העפר שעליה רכבנו. ממול ר ממול (אזימוט )322 נזהה את גבעת מדור וכן מספר דרכי עפר ישרות שכיוונן צפון מערב- דרום מזרח.
החזרה היא קטע מעט מעיק של הטיול. ניתן לגוון מעט ובצומת של הדרך עם מסילת הברזל להמשיל ישר בדרך עפר שעוברת ממזרח למסילה בשולי אזור הכרייה של מפעל אורון. דרך זו תוביל אותנו היישר אל שער מפעל אורון.